Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

13. 11. 2023

Evropská unie využívá rozšiřování jako jednu z mála efektivních strategií pro posílení své geopolitické pozice v Evropě, Africe i Asii. Původně šlo o hospodářské propojení někdejších nepřátelských národů, aby v budoucnu nedocházelo k vzájemným konfliktům. Dnes však členství v Unii nabízí nejen bezpečný přístav, ale také možnost rychlého ekonomického rozvoje a překonání negativních důsledků centrálně plánovaného socialismu.

Největší rozšíření EU v roce 2004, zahrnující 10 nových členských zemí, přineslo především sbližování chudších regionů s ekonomickým jádrem Unie, jako jsou Francie, Německo a Benelux, a zároveň přísun levné pracovní síly na společný trh. Po událostech 24. února 2022 se opět ukázal geopolitický význam tohoto procesu. Evropské státy, které zatím nejsou členy EU, čelí rozhodnutí: připojit se k EU nebo zůstat bližší Rusku. Rozšíření EU o další státy vyžaduje nejen aktivní a úspěšné reformy u kandidátských zemí, ale také změny uvnitř EU, které by mohly být hlavní překážkou celého rozšiřovacího procesu. Nejen to bude předmětem dnešní analýzy.

Analýza – Karel Sál, listopad 2023

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení