Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

4. 12. 2023

Skutečnost, že politici a zaměstnanci institucí Evropské unie mají velmi slušné platy, je notoricky známá. Méně pozornosti je však věnováno dalším výhodám, na které evropští byrokraté, zaměstnanci a poslanci Evropského parlamentu mají nárok – ať už jde o rozličné příspěvky reálně navyšující plat nebo o velmi štědré důchody. Stojí za to se ptát: Jsou tyto výhody zaslouženou odměnou odpovídající náročnosti jejich pracovních rolí, nebo se jedná o nadměrná privilegia překračující hranice dobrých mravů?

Hlavní body analýzy:

• Europoslanci, úředníci a další zaměstnanci pracující v evropských institucích se těší velmi slušným platům.
• Nepřehledný prales paragrafů různých evropských nařízení, rozhodnutí a dalších zákonů v sobě skýtá štědré benefity, které zahrnují široké spektrum finančních i nefinančních příspěvků.
• Systém odměňování vyžaduje reformu směřující k zjednodušení a větší transparentnosti.

Analýza – Jan Rovenský, prosinec 2023

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení