Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

18. 12. 2019

V českém zdravotnictví se rozděluje každoročně již více než 400 mld. Kč, což se v čase velmi přibližuje objemu peněz důchodového systému. Náš systém veřejného pojištění je velmi rovnostářský, založený na solidaritě zdravých a pracujících s nemocnými a ekonomicky neaktivními. V blízké budoucnosti bude stárnoucí populace čerpat stále více a více finančních prostředků, a proto musí být mechanismy přerozdělování financí založeny na dosažené hodnotě a produkci zdraví, pod přísnou veřejnou kontrolou.

V této tematické publikaci přinášíme základní přehled současných mechanismů přerozdělování finančních prostředků v jednotlivých segmentech (lůžková, ambulantní péče, léky a zdravotnické prostředky, domácí a dlouhodobá péče, výdaje na prevenci). V příloze publikace je poté uvedeno shrnutí financování jednotlivých typů léčby.

Tato studie jako první přináší unikátní a ucelený vhled do problematiky rozdělování (alokace) financí ve zdravotnictví, které představuje spolu s důchody největší položku státního rozpočtu. Čtenáři by se po přečtení studie měli bez problémů orientovat ve struktuře nákladů, ale především v každoročním rozdělování tohoto velkého „balíku“ peněz.

Studie – Institut pro zdravotní ekonomiku a technology assessment (iHETA), prosinec 2019

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení