Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

11. 2. 2024

Zdravotní péče v České republice je financována ze tří hlavních zdrojů: zdravotního pojištění, veřejných rozpočtů a soukromých zdrojů. Dále rozlišuje mezi dvěma hlavními skupinami pojištěnců – státními pojištěnci, za které platí stát, a zaměstnanci či živnostníky, kteří platí pojištění ze svého příjmu. Dnešní analýza se kromě zásadních zlomů z posledních let věnuje také výzvám, kterým systém čelí, především stárnutí populace a migrace zvyšující poptávku po zdravotní péči a tím i náklady. Jejich růst může vést k vyšším daním nebo omezení výdajů v jiných oblastech.

Hlavní body analýzy:

  • Stárnutí populace postupně zvyšuje finanční náročnost zdravotního systému. Tato situace si vyžaduje strategické plánování, aby bylo možné udržet finanční stabilitu systému v dlouhodobém horizontu.
  • Změny ve financování zdravotní péče, jako je snížení plateb za státní pojištěnce, mohou vést ke snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče.
  • Je důležité monitorovat dopady nedávných reforem, aby dlouhodobé důsledky reforem neohrozily udržitelnost systému a nevedly k poklesu kvality poskytované zdravotní péče.

Analýza – Jan Bouček, únor 2024

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení