Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

1. 11. 2022

Na Zámocké ulici v Bratislavě došlo 12. října večer ke střelbě, kterou nepřežili dva lidé. Čin byl od začátku prezentován jako zločin z nenávisti k sexuální menšině, jelikož se střílelo u podniku, který byl navštěvován primárně LGBTI+ lidmi. Později byl čin klasifikován jako akt terorismu. Na internetu se několik hodin před útokem objevil manifest namířený proti příslušníkům LGBTI+ komunity a Židům. Rovněž vyšly na povrch konspirační teorie, kterými byl pachatel pohlcen.

Útoky, které jsou charakterizovány jako teroristické, se v České republice a na Slovensku dějí velmi výjimečně. O to větší šok v obou zemích čin přinesl. Předkládaný text se snaží vysvětlit, o co přesně útočníkovi šlo, jakými ideologiemi a konspiračními teoriemi byl ovlivněn, a proč útok není takovým překvapením, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Policy Paper – Jan Havlíček, listopad 2022

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení