Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

31. 5. 2022

V rozmezí pouze dvou dnů došlo v minulých týdnech ve Spojených státech a Německu k aktům terorismu. Zatímco v Německu byl čin naštěstí překažen ještě ve stádiu příprav, v americkém Buffalu útočník postřelil 13 osob, z toho 10 smrtelně. I když se incidenty odehrály na odlišných kontinentech a nejspíš nemají přímou souvislost, několik faktorů je přeci jen spojuje.

V obou případech jde o zločiny z nenávisti a rasově motivovaný násilný extremismus. Oba pachatelé se dají označit za osamělé aktéry, k jejichž radikalizaci došlo v online prostředí. U obou pachatelů je vysoce znepokojujícím faktorem jejich nízký věk – 16 a 18 let. A v neposlední řadě, oba extremisté měli potřebu zanechat po sobě manifest, který by po vzoru minulých teroristů šířil jejich xenofobní myšlenky a zvrhlý pohled na svět.

Komentář – Jan Havlíček, květen 2022

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení