Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

6. 5. 2024

Středoevropská aliance Visegrádské skupiny (V4) čelí nejistému osudu kvůli rozdílným politickým názorům a prioritám členských zemí. Hlavní dělící linií se v poslední době staly zejména názory na řešení války na Ukrajině. Politické změny v Polsku, Česku a na Slovensku ovlivňují vztahy uvnitř skupiny a snižují její schopnost jednotného postupu. Prostory pro spolupráci existují, nicméně zda V4 bude znovu hrát významnou roli jako v minulosti, ukáže čas.

Hlavní body analýzy:

• V4 vznikla v roce 1991 s cílem posílit regionální spolupráci ve střední Evropě. Skupina úspěšně prosazovala společné zájmy v rámci EU a NATO.
• Politické změny a rozdílné názory na zahraniční politiku, zejména ve vztahu k Ukrajině, ztěžují spolupráci na velkých politických tématech a oslabují V4 v rámci EU.
• I nadále existují oblasti, kde mohou členské země spolupracovat. Nejistá budoucnost V4 vyžaduje reflexi, diskuzi a možnou reformu, aby se posílila role skupiny v regionu a na evropské scéně.

Analýza – Jan Rovenský, květen 2024

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení