Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

19. 10. 2021

Letošní sněmovní volby, respektive jejich výsledky, byly výjimečné v řadě oblastí. První je nejvyšší volební účast od roku 1998. Ta nakonec dosáhla 65,43 %. Dále došlo k výraznému propadu platných hlasů u stran, které nepřekonaly 5% uzavírací klauzuli. Celkově 1 069 359 voličů nyní nemá ve Sněmovně tu stranu, pro kterou se rozhodli hlasovat. S tím je spojeno fiasko tradičních levicových stran ČSSD a KSČM. Ty se poprvé v historii České republiky nedostaly do Sněmovny. Také se poprvé od roku 1998 do dolní komory Parlamentu ČR neprobojovala žádná nová strana.

Analýza detailně nahlíží na výsledky čtyř politických uskupení, které překonaly 5% hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny a posuzuje rozdíly oproti volbám v roce 2017. Diskutován je rovněž možný budoucí vývoj pramenící z výsledku voleb.

Analýza – Jakub Konrád, říjen 2021

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení