Volební systém do poslanecké sněmovny: Ještě nepředvídatelnější než starý
Před volbami v roce 2021 Ústavní soud rozhodl, že dosavadní volební systém musí být změněn. Výsledný kompromis mezi tehdejší vládou a opozicí měl napravit nedostatky a zpřehlednit proces přidělování křesel v parlamentu. Po 4 letech víme, že se tomu tak nestalo a složitější konstrukce vedla k nezamýšleným efektům. Jak se liší současný volební systém a jak volební matematika zasáhne do dalšího klání na podzim tohoto roku?
Hlavní body analýzy:
- Nový volební systém do Poslanecké sněmovny od roku 2021 umožňuje vytváření paradoxních situací, kdy strana s vyšším ziskem hlasů obdrží méně mandátů než strany s méně hlasy, což se blíží účinkům většinových systémů.
- Na přepočet výsledků má zásadní vliv počet subjektů, které postoupí do skrutinia. Čím více jich je, tím více se systém chová poměrněji. To však zároveň komplikuje sestavování vládních koalic.
- Zákonodárci chtěli starý volební systém vylepšit. Ten se ale v nové úpravě chová nepředvídatelně a za určitých okolností vykazuje disproporčnější účinky než před reformou.
Analýza – Karel Sál
Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.
PDF ke stažení