Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

18. 9. 2020

I přes zvyšující se počty mezinárodních jednotek se násilí v Mali neustále stupňuje. Počet násilných útoků se od roku 2016 zpětinásobil. Posledních několik měsíců se v zemi demonstrovalo za odstoupení prezidenta Boubacara Keity. 18. srpna 2020 došlo v zemi k vojenskému převratu. Výcviková mise EU v Mali je nyní přerušena. Jejím cílem byla podpora legitimní malijské vlády. Ta byla nyní svržena vojáky, kterým European Union Training Mission (EUTM) poskytuje výcvik. Česká republika ani další země EU zatím neplánují své vojáky z Mali stahovat.

Byla malijská vláda v době převratu stále považována za legitimní? Pokud ano, vojenská junta po takovém činu nemůže nadále získávat podporu mezinárodní komunity, včetně té od EU a ČR. K populárním protestům bude v Africe docházet čím dál častěji. Covid-19 může ještě více prohloubit chudobu a nezaměstnanost obyvatel afrických zemí, což ještě více podryje autoritu tamních vlád a zvýrazní problematiku korupce ve státních aparátech. Mali čeká období politické nejistoty. Podmínky přechodného období musí být pečlivě vyjednány, aby byl zachován alespoň nějaký stupeň stability. Stabilita je klíčová pro udržení boje s extremismem v zemi.

Policy Brief – Jan Havlíček, září 2020

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení