Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

11. 12. 2023

Více o události

Každoročně pořádaná konference Výzvy pro transatlantické vztahy poskytla i letos komplexní pohled na aktuální stav a vývoj vztahů mezi EU a USA v různých oblastech, od ekonomiky přes politiku až po bezpečnostní otázky.

Panel ekonomické vztahy se zaměřil na dopady války na Ukrajině a pandemie na evropskou ekonomiku, zvláště na obchodní omezení a inflaci. Diskutovalo se o Inflation Reduction Act (IRA) USA a jeho možných dopadech na mezinárodní obchod a vztahy mezi EU a USA, včetně rizika protekcionismu a dopadů na konkurenceschopnost Evropy. Druhý panel se věnoval politickým vztahům a geopolitickému sblížení EU a USA v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, a rozdílům v přístupu k Číně mezi oběma entitami. Zatímco USA považují Čínu za hlavního bezpečnostního soupeře, evropský postoj zůstává více ambivalentní. V panelu bezpečnostní vztahy se diskutovalo o důsledcích ruské agrese pro evropskou bezpečnost a o posílení vojenské spolupráce mezi oběma stranami. Zmíněna byla rovněž podpora Ukrajiny v konfliktu a otázka jejího potenciálního členství v NATO.

Konference se snažila zodpovědět klíčové otázky, jaký vliv má IRA na transatlantické vztahy, jaké jsou důsledky ekonomických sankcí proti Rusku, a jak se mění mocenské dynamiky mezi NATO a Ruskem. Zároveň se zkoumal rostoucí význam Číny v mezinárodní politice a bezpečnosti a jaký dopad by mělo přijetí Ukrajiny do EU a NATO na evropskou geopolitiku.

Celou brožuru naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení