Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

2. 7. 2024

Každoročně pořádaná konference Výzvy pro transatlantické vztahy poskytla i letos komplexní pohled na aktuální stav a vývoj vztahů mezi EU a USA v různých oblastech, od ekonomiky přes politiku až po bezpečnostní otázky.

Sektory ekonomiky, politiky a bezpečnosti se nacházejí v jádru transatlantických vztahů a dlouhodobě jsou ústředním bodem diskuse mezi národy na obou stranách Atlantiku. Jejich význam je ještě větší v důsledku pokračující invaze Ruska na Ukrajinu a dalšího geopolitického napětí. Vzhledem ke zranitelnosti transatlantického partnerství je kolektivní činnost důležitá pro řešení těchto problémů.

Jednou z iniciativ vzájemné spolupráce byl Transatlantický pakt zeleného růstu (GGP), který zastřešuje spolupráci mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Zaměřuje se na podporu investic a inovací za účelem přechodu na nízkouhlíkové hospodářství a zajištění hospodářského růstu a pracovních příležitostí. Politická nejistota spojená s klíčovými volbami ve Spojených státech a Evropské unii bude mít vážné důsledky na celý mezinárodní řád. V době, kdy se Spojené státy i Evropská unie připravují na klíčové volby, panuje v prostoru politická nejistota, která může mít zásadní důsledky pro transatlantické vztahy a celé globální fungování. Výsledek nadcházejících voleb bude mít dopad daleko za transatlantickou sféru, neboť bude rezonovat v celém mezinárodním společenství. Aby se země ubíraly směrem k větší stabilitě, bezpečnosti a prosperující budoucnosti, je zapotřebí podporovat živé diskuze mezi jednotlivými národy a občany.

Celou brožuru naleznete v PDF pod odkazem níže

PDF ke stažení