Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ ANALÝZY

23. 8. 2022

Al-Káida je už dlouhou dobu organizací, která není schopna spektakulárních útoků na druhé straně světa, jako tomu bylo v prvním desetiletí 21. století. Nejspíš se nezmůže ani k odvetě za zabití Zawáhirího a zůstane pouze u rétorických výhrůžek. Smrt jejího vůdce, na jehož hlavu byla vypsána rekordní odměna, nebude ani pro samotnou organizaci znamenat nic významného, natož pro svět islámského extremismu. Al-Káida v něm už několik let hraje pouze vedlejší roli.

Tálibán se ve všech ohledech ztrapnil a flagrantně porušil (byť od počátku nefungující) dohody z Dauhá. Pro Američany má zabití Zawáhirího vysoce symbolický význam. Zabití vůdce organizace, která na bázi systémové hierarchie už reálně nefunguje, neznamená mnoho ani pro její odnože různě po světě.

Komentář – Jan Havlíček, srpen 2022

Celý text naleznete v PDF pod odkazem níže.

PDF ke stažení