Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

24. 6. 2024

Více o události

Česká muniční iniciativa si vysloužila uznání v zahraničí, od Severoatlantické aliance i Evropské unie. Na druhou stranu musí snášet kritiku ze strany opozice i jiný zemí, že dodávky jsou pomalé, munice není tak kvalitní a partneři se do posílání prostředků zrovna dvakrát nehrnou. Jak se k tomu staví vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný? Kdy dorazí první dodávky a jak bude iniciativa fungovat v dalších měsících. Otázky pokládala Irena Krcháková.

Do konce června bude první zásilka velkorážové munice, kterou zprostředkovala česká muniční iniciativa, na Ukrajině. Potvrdil to vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. A další dodávky budou následovat. V rozhovoru vysvětlil, že munice půjde do válkou zasažené země každý měsíc a její objem se bude násobit. „Každý měsíc budeme posílat to, čemu říkáme znásobení toho předchozího příspěvku. Tato iniciativa zněkolikanásobila objem dodávané velkorážové munice. V červenci to bude zase o trochu víc než v červnu, v srpnu víc než v červenci a tak dále,“ vysvětlil Kopečný. Do konce roku se podle něj počítá s tím, že se podaří vybrat až 2 miliardy euro, což by mělo stačit na 500 tisíc kusů munice.

Kopečný potvrdil, že už teď poslalo peníze šest států. Sice zatím nechtěl jmenovat šestého partnera, protože to zatím sám neoznámil, už teď je ale jasné, že jde o evropský stát. Zatím se finanční podílí Holandsko a Dánsko, Německo, Portugalsko a Kanada. Dalších jedenáct či dvanáct zemí je teď dle Kopečného ve fázi před posláním peněz. Vládní zmocněnec vysvětlil, že celý proces je velmi složitý. Každý stát musí transfer peněz legislativně zajistit a nechat ho schválit místním parlamentem, což může samo o sobě trvat i několik týdnů. „Hovoříme celkem o dvaceti zemích, které se k tomu (k iniciativě) přihlásily. Nyní už lze říct, že máme šest zemí, které už poslaly peníze a dalších asi 11 nebo 12 zemí jsou ve fázi toho procesu, ve kterém se upřímně snaží o to, aby ty peníze poslaly.“

Celý proces od obdržení financí po nákup a transfer munice trvá podle Kopečného zhruba tři měsíce. Na začátku je prohlášení vlády o podpoře, následují vnitřní jednání státu, transfer prostředků do České republiky a pak teprve nákup munice. Nakupuje se přednostně na evropském trhu – Česko má v tomto smyslu dobré kapacity, které podle Kopečného rychle navyšuje. Víc než polovina zásilky ale pochází ze zemí mimo Evropu. „Teprve v ten moment, kdy jsou ty peníze na účtu, tak teprve v ten moment je lze využívat pro to, co ten prodávající reálně chce. To znamená předplatbu. (…) Pak nastává ta fáze logistická, pokud je ta munice vyrobená nebo ten vojenský systém, tak to znamená naložit, získat vývozní povolení, někde to trvá dva týdny někde déle, pak speditér, námořní a pozemní doprava… všude se to může zaseknout. Nejrychlejší případy jsou ty tři měsíce, naprosto výjimečně to můžou být dva,“ popsal Kopečný celý proces. A dodal, že na začátku války ani pro Česko nebylo jednoduché najít cestu. Až v průběhu několika měsíců se státu podařilo nastavit takové procesy, díky kterým mohl přijímat peníze, nakupovat a posílat munici směrem na východ. Nejdříve se připojilo Holandsko a v roce 2023 Dánsko.

Pokud jde o pozornost, kterou si česká muniční iniciativa vysloužila, že za ni celý tým vděčný. Kopečný vysvětlil, že zpočátku se stát snažil informace tajit nebo aspoň nezveřejňovat. Nakonec se ale ukázalo, že právě zájem médií přiměl další státy se k iniciativě přidat.

V rozhovoru jsme se dotkli taky tématu Evropské unie, respektive proč je vůbec potřeba, aby taková muniční iniciativa nebo další vůbec vznikaly. „Spoléhat se na to, že by jakýkoliv nástroj, který EU v tuto chvíli má, to dokázal, by bylo trestuhodné oddalování toho, co na konci dne bude muset udělat nějaká iniciativa, jako je ta naše. Ať už na bilaterální bází, že ten stát vybere peníze a bude to posílat sám anebo to pošle přes nás. I kvůli tomu se o nás tolik mluví a píše, protože to Evropská unie nezvládá,“ uzavřel téma Kopečný.