Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

28. 3. 2023

Více o události

Z debaty vyplynuly následující závěry a doporučení:

  • Mělo by dojít ke zvýšení odvodů pro živnostníky, ale určitě ne na úroveň 1:1 v poměru vůči zaměstnancům. Živnostníci nesou jiná rizika než zaměstnanci, nemají dovolenou a často stojí na vlastních nohách. Na druhou stranu, není pravda, že by živnostníci vůbec nepotřebovali stát, což někdy zaznívá jako argument na podporu živnostníků.
  • Jak vysoko odvody pro živnostníky nastavit, je čistě politickou otázkou. Nelze objektivně spočítat, jaká úroveň zatížení živnostníků by byla optimální, protože každý živnostník nese jinak velká rizika.
  • Nespravedlnost spočívá už v rámci samotného systému OSVČ. Nerovnováha je nastavena paušály, které jsou stanoveny. Některé profese mají až 80% paušál. Je potřeba provést celkovou reformu zdaňování v oblasti OSVČ.
  • V obecné rovině je potřeba podívat se na příjmovou stranu státního rozpočtu, a to nejen z hlediska pouhého zvýšení sazeb těm, kdo dneska platí a odvádějí, ale také na položky, které se např. nezdaňují vůbec.