Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

16. 10. 2018

Více o události

Ve světle narůstající světové nedůvěry vůči ekonomickému gigantu-Číně, se i Česká republika začíná zabývat otázkou, zda je oboustranné partnerství výhodné a kam až dosahuje vliv Pekingu v naší zemi. Dne 10. října 2018 pořádal Institut pro politiku a společnost panelovou diskuzi s názvem: Čínský vliv v ČR. Může být zvyšování čínských aktivit ohrožením pro naši zemi? V rámci debaty vystoupili Martin Hála (orientalista a sinolog, ředitel AcaMedia z.ú., projekt Sinopsis), Štefan Füle (bývalý eurokomisař, ministr a velvyslanec, nyní člen představenstva CEFC Group (Europe) Company a.s.) a Jan Lipavský (místopředseda zahraničního výboru a místopředseda výboru pro obranu, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky).

Štefan Füle na začátku debaty poukázal na fakt, že Čínský vliv je viděn negativně zejména z důvodu nedostatečné historie česko-čínských obchodních vztahů, negativní role prezidenta Zemana a veřejné diskuze, která je podle něj nedostatečně informována. Nárůst čínského vlivu v ČR nicméně nepopírá a k celé situaci se staví značně pragmaticky-obchod vidí jako nástroj k ekonomickému zisku obou stran. Vůči jeho argumentu apolitičnosti obchodu s Čínou se staví jak sinolog Martin Hála, tak poslanec Jan Lipavský. Oba se domnívají, že Čína není schopna politiku a investice dostatečně rozlišovat a podle Jana Lipavského tak podobné struktury vznikají i v ČR.

Mezi čínské nekalé praktiky se podle něj řadí např. krádež know-how a technologií, tzv. elite capture, kdy čeští politici fungují jako lobbisté pro Čínu, špionáž a v neposlední řadě také netransparentní transakce, které provází čínské investice. Ty jsou v ČR známé především díky společnosti CEFC, jež v ČR investovala například do pivovarů Lobkowicz, mediální společnosti Empresa média a také fotbalového klubu Slávie. Na výši slibovaných investic, které měly být v řádech desítkách miliard korun, se podle americké společnosti Bisnode a její analýzy, Číně v ČR nepodařilo dosáhnout. Podle Martina Hály tedy de facto nestoupá míra obchodu, nýbrž pouze politického vlivu Číny v ČR. Fungování CEFC také provázela řada skandálů, nejdůležitějším je zřejmě zmizení jejího bývalého předsedy Jie Ťien-minga, který je známý také jako poradce pana prezidenta Miloše Zemana. Vše výše zmíněné nakonec vyústilo v odkup českého majetku CEFC čínským konglomerátem CITIC Group.

I přes pokoutné fungování CEFC v ČR, si je Štefan Füle jistý, že její nynější nástupce CITIC Group bude pokračovat v politice posilování čínských investic v ČR. Štefan Füle je nadále přesvědčen, že tento trend je výhledově pozitivní pro obě strany. Nicméně i on vyjádřil souhlas s nutností screeningu čínských investic. Jan Lipavský dále dodává, že je potřeba také ochrana know-how českých firem a potažmo také médií, obraných technologií a infrastruktury.

Závěrem je nutno dodat, že nárůst čínského vlivu je nepopiratelný v mnoha sférách. Čína se snaží o světovou dominanci a je známo, že s narůstajícími obchodními vazbami v přijímajících zemích stejnou úměrou vzrůstá také politické ovlivňování. Otázkou tedy zůstává, do jaké míry je obchod s Čínou pro naši zemi výnosný. Po nedávném americkém veřejném prohlášení Číny jako konkurenční země americkým prezidentem Trumpem, je Česká republika jedna z posledních západních bašt čínské podpory a je tedy nasnadě, že by této výhody měla využít a vyjednat si s Čínou nové, více transparentní podmínky, jež by mírnily riziko politického ovlivňování.