Co znamená zvolení Donalda Trumpa pro svět a Evropu?
Host: Jana Ciglerová, americká zpravodajka, Deník N
Vítězem amerických prezidentských voleb je republikán Donald Trump. Získal 312 volitelských hlasů, zatímco jeho protikandidátka Kamala Harrisová jich dostala 226. Což značí silný mandát. Na počet jednotlivých hlasů ovšem rozdíl není tak velký – Trump: zaokrouhleně 76,8 milionu, Harrisová: 74,3. Bezprostřední reakce přišly z celého světa například od izraelského premiéra Benjamina Netanjahua i evropských státníků. Každý volal s cílem zajistit si na další roky podporu pro svou politiku, hospodářství a bezpečnost. Jaký bude mandát nového prezidenta USA? Ptali jsme se Jany Ciglerové, která volební noc prožila s Trumpovými fanoušky na Floridě.
Ciglerová: Donald Trump má určitě silný mandát.
Republikáni můžou po volbách slavit. Nejen že prezidentské volby vyhrál jejich kandidát Donald Trump, ale získali převahu taky v obou komorách parlamentu. Což podle Jany Ciglerové, zahraniční zpravodajky Deníku N, zajistí novému prezidentovi silný mandát a podporu v mnoha jeho budoucích plánech.
Jaká politika čeká Američany a celý svět, to můžeme odhadovat už z Trumpova minulého funkčního období. I když Ciglerová upozorňuje, že tehdy to byl trochu jiný Trump, rozhodně „nebyl zdaleka tak připravený a tak odhodlaný. Taky má kolem sebe zdaleka jiné lidi.“ Pro Evropu bude důležitý hlavně nový ministr zahraničí, kterým by se měl stát Marc Rubio. Ciglerová jeho osobu vnímá jako jisté uklidnění, protože dle jejího názoru je to člověk, který na rozdíl od mnoha jiných v Trumpově okolí není proruský. „Takže my jako Evropa, z hlediska našich zájmů a naší bezpečnosti a našich zkušeností se silným Ruskem (resp. Sovětským svazem), tak máme naději, že ten konflikt nedopadne špatně, že Spojené státy neodevzdají ta okupovaná území,“ vysvětlila. Nicméně dá se podle ní očekávat, že USA postupně opustí Evropu a svůj vliv a podporu budou směřovat spíš do Asie a na Blízkých východ, kde mají „větší želízka v ohni“.
Ciglerová: To, co republikánští Američané od Trumpa chtějí, je, aby vyřešil imigraci.
Zásadním tématem pro voliče byla ekonomika a imigrace. Donald Trump už během kampaně uvedl, že s imigrací má problém a že ho razantně vyřeší. Zejména pak mluvil o masivních deportacích lidí, kteří nemají platné doklady. Ciglerová připomněla, že totéž potvrdil taky ve svém povolebním projevu a svědčí o tom taky to, že chce spolupracovat se Stephenem Millerem a Tomem Homanem. O obou mužích mluvila Ciglerová jako o lidech s „nesmiřitelnými postoji“. Nicméně nekompromisní řešení imigrace podle ní může mít fatální důsledky pro ekonomiku: „Majitelé průmyslu, arén, velkých podniků, zemědělských i potravinářských…každý zahradník je tu Jihoameričan… ti budou na Donalda Trumpa apelovat, aby nic takového jako masivní deportace nedělal, protože jsou to lidé, kteří jsou významnou součástí a významnou skupinou pracujících, kteří pomáhají udržet průmysl při životě.“
Ciglerová: Vztah k Číně bude komplikovaný. Trump bude ukazovat zuby, bude dštít síru, ale je v zájmu USA a světa, aby došlo k urovnání vztahů.
V oblasti ekonomiky se dá předpokládat, že prezident bude pokračovat tam, kde minule skončil, a to v americkém protekcionismu. Pokud jde o vztah USA-Čína, lze očekávat jisté vyhrocení vztahů. „Ale já bych to odhadovala tak, že Čína je příliš velká a příliš mocná na to, aby byla pouze nepřítel. Takže tam dojde k nějakému urovnání vztahů,“ spekulovala Ciglerová.
Je dobře známé, že Donald Trump kritizoval evropské země, že se zdaleka nepodílí na rozpočtu NATO jako Spojené státy. A do budoucna se podle Ciglerové dá počítat s tím, že USA svoji podporu omezí. Nicméně tato kritika, zdá se, přiměla řadu států investovat do obrany více než doposud. Ciglerová upozorňuje na to, že Evropa přestane být pro Ameriku zajímavá. A bude to právě Blízký východ, Afrika a Čína, kam své investice obrátí.
Ciglerová: Musíme se smířit s tím, že ekonomicky přestáváme být pro Spojené státy zajímavými.
Ciglerová: Budeme se muset posílit zevnitř a fungovat více nezávisle na Spojených státech.
Otázka je, jak to bude s Ruskem a Ukrajinou. Ciglerová nastínila, že Američané, se kterými mluvila na ulici, prostě nevnímají Rusko jako hrozbu a o válce na Ukrajině často ani nevědí. Vysvětluje to tím, že nemají takovou historickou zkušenost, nebyli součástí Sovětského svazu a na svém kontinentu nezažili válku.