Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

25. 2. 2024

Více o události

V úterý 20. února 2024 se uskutečnila online debata pořádaná Institutem pro politiku a společnost, jejíž hlavním tématem bylo pozvolné oživování realitního trhu.

V rámci této debaty byli hosty Jakub Vysocký, ředitel rozvoje ze Správy investic a nemovitostí, Jakub Kořínek, zakladatel Fondu českého bydlení, Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank, a Tomáš Jelínek, CEO CENTURY 21. Debatu moderoval Jan Bouček. Hosté diskutovali o vlivu plánovaného snižování úrokových sazeb na český realitní trh a hypoteční úvěry. Zvláštní důraz byl kladen na predikce vývoje cen nemovitostí v kontextu očekávaného poklesu inflace v České republice a otázku, zda se vlastnické bydlení stane dostupnějším.

Bankovní rada České národní banky od prosince minulého roku postupně snižovala dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu). Nejdříve o 0,25 procentního bodu v prosinci minulého roku, respektive o 0,50 procentního bodu a letos v lednu na 6,25 %. V návaznosti na tyto kroky zaznamenala společnost Správy Investic a nemovitostí výrazný nárůst zájmů klientů o hypotéky a investice do nemovitostí, jak uvedl Jakub Vysocký. Rovněž upozornil na faktor doložené spotřeby, která vede část klientů ke vstupu na realitní trh právě v tuto dobu. Výrazný nárůst poptávky potvrdil i Tomáš Jelínek, který uvádí, že mezi listopadem a lednem zaznamenali 35% nárůst. Jakub Kořínek upozornil, že v posledních dvou letech ceny nemovitostí nerostly tak rychle, jako rostly ceny ostatních statků. Avšak ceny nemovitostí tradičně překonávají inflaci, a tak zde vznikla jakási inflační zásoba, která v budoucnu pravděpodobně povede k růstu cen nemovitostí. Lukáš Kovanda uvedl, že od roku 2019 do dnešních dnů činí inflace zhruba 40 %, tedy pokud objevíme nemovitost, která je nominálně na podobné úrovni jako v roce 2019, tak se v reálném vyjádření jedná o 30 až 40% zlevnění nemovitosti v porovnání se vším ostatním. To napovídá tomu, že nyní je velice dobrá doba i přes relativně drahé, avšak zlevňující hypotéky, k nákupu nemovitosti.

Dá se očekávat, že v návaznosti na oživení realitního trhu dojde k růstu cen nájemního bydlení. Dle odhadu Jakub Vysockého, který je rovněž viceprezidentem Asociace nájemního bydlení, jednoznačně porostou ceny nájmů zhruba o míru inflace. Vysoké ceny nemovitostí například v Praze povedou k růstu poptávky po nájemním bydlení podobně, jako je tomu v zemích na západ od nás. Jakub Kořínek je přesvědčený, že zvyšující se trend práce na dálku může vést k potřebné renesanci menších měst a obcí. Lukáš Kovanda rovněž předpokládá, že trend nájemního bydlení bude nabývat na významu. Jako příklad uvedl Berlín, kde většina obyvatel žije v nájemním bydlení. Rovněž otevřel otázku možného zapovězení řetězení nájemních smluv, jenž by mohlo vést k dalšímu zdražování nájemního bydlení. Tomáš Jelínek navázal na myšlenky svých předřečníků a rozvedl problém nedostatečné infrastruktury, která je zásadní. Dle Tomáše Jelínka nejde pouze o rychlodráhy a dálnice, ale rovněž o kapacity ve školách a školkách.

Jakub Vysocký dále zmínil problémovou regulaci chystanou Ministerstvem pro místní rozvoj, která má regulovat řetězení nájemních smluv. Místo regulací by naopak přivítal deregulaci v oblasti stavebního řízení. Jakub Kořínek rovněž upozornil na zásadní problém vystěhování nájemníka, který zhoršuje situaci na trhu nájemního bydlení. Lukáš Kovanda věří, že politická reprezentace bude s postupem času nucena situaci opravdu řešit. Podobně to vidí i Tomáš Jelínek, podle kterého, je důležité vytvořit základní strukturu bytů, které nebudou tak finančně náročné. Konkrétně to mohou být například startovací byty, městské byty, či byty pro seniory.