Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

21. 2. 2020

Více o události

Poslední únorový den v tomto roce proběhnou volby do Národní rady Slovenské republiky. Ty provází i historicky zatím nejvyšší zájem o možnost volby ze zahraničí. Slovenská komunita je velmi početná i v ČR, a proto se Institut pro politiku a společnost rozhodl u nás žijícím občanům SR přiblížit jednotlivé kandidáty. V Praze tak s nimi uspořádal 18. února veřejnou debatu. Pozvání přijali zástupci 4 kandidujících stran: Jaroslav Naď za Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Juraj Šeliga ze strany Za ľudí, Zora Jaurová za koalici Progresívne Slovensko/Spolu a Roman Foltin, kandidát strany Sloboda a Solidarita. Debatu moderoval politolog Tomáš Dvorský z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích.

„Slovensko si po roce 1989 konečně zaslouží slušnou vládu,“ vysvětluje Jaroslav Naď své politické ambice. Šance pro jeho stranu zvyšují i poslední průzkumy, které pasují OĽaNO do role hlavního soupeře dlouholetého hegemona slovenské politické scény Smer-SD. Radost v OĽaNO panuje i z toho, že se straně daří zaujmout i osoby, které se běžně voleb neúčastní, poznamenává Naď.

Slovenskem v posledních letech rezonuje zejména problém korupce, což podle něj oslovilo voliče k podpoře Obyčejných lidí. Lidé tak jeho straně věří, protože s korupcí bojuje. Naď vzpomenul i konkrétní případy problematických majetků slovenských politiků. Nešetřil ani ministra Jána Počiatka za Smer-SD a jeho vilu na francouzské riviéře. Cíle strany, za kterou kandiduje tak jsou slušné Slovensko, spravedlnost pro všechny a boj proti korupci.

Juraj Šeliga připomenul vůči jeho straně silnou antikampaň. Ta podle něj přichází ze strany vládnoucí koalice. Nicméně pro Šeligu jde o signál, že strana bývalého prezidenta Kisky je na správné cestě. Tyto volby tak považuje za zlomové, jelikož se v nich rozhodne, zda bude vládnout vláda spojená s mafií, nebo přijde konečně změna.

Šeliga věří, že se nakonec podaří z nynějších opozičních stran utvořit vládnoucí koalici. „Existují mezi námi rozdíly, ale spojuje nás jeden společný cíl. Tím je přinést Slovensku změnu a zastavit vládu Smer-SD,“ poznamenává trojka kandidátky Za ľudí. Po vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky podle něj Slovensko dostalo šanci pochopit, v jaké se nachází situaci a apeloval na přítomné diváky, že je potřeba jít volit a volit zodpovědně.

Kandidátka PS/Spolu Zora Jaurová rovněž věří ve změnu. Jako hlavní priority strany vidí oblast školství a vzdělávání obecně. Nedostatky v této oblasti se pak podle ní projevují i v dalších oblastech. Důležitá je i oblast kultury, která vytváří i společenskou identitu a její opomíjení pak může vést k příklonu lidí k extremismu.

Za cíl si také klade, aby se změnou přišlo i zvýšení důvěry v politiku a i samotné politiky. Tomu má přispět i fungující nová koalice složená ze současných opozičních stran, v jejichž úspěšnou dohodu věří, i když nebude jednoduchá.

Roman Foltin z SaS za důležité označil, aby se strany, které volají po změně současných poměrů, do parlamentu dostaly a společně utvořily většinu. Důležité podle něj rovněž bude, jak strany budou schopné spolupracovat. Vzpomenul tak situaci SaS, která v posledních volbách získala vysoké preference, nicméně vládu se jí složit nepodařilo.

Kandidát zdůraznil, že prioritou strany jsou i pro tyto volby ekonomická témata a ambicí strany je ve vládě získat hospodářské resorty. SaS rovněž podle Foltina spoléhá na to, že voliči ocení, že předkládaná řešení nejsou pouze abstraktní, ale strana nabízí konkrétní opatření zlepšující život lidí.