Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

11. 11. 2015

Více o události

Institut pro politiku a společnost pořádal ve středu 11. listopadu 2015 veřejnou debatu na téma Rekonstrukční zákony ve Sněmovně: prázdné a navždy odložené? Pozvání k vystoupení přijali Petr Gazdík, poslanec STAN, Josef Uhlík, poslanec KDU-ČSL, Jan Sedláček, poslanec hnutí ANO, Radek Vondráček, poslanec hnutí ANO, Pavel Franc z organizace Frank Bold a Martin Kameník, předseda organizace Oživení. Organizace Franc Bold a Oživení jsou jedním z garantů platformy Rekonstrukce státu. Debatu moderoval Jakub Konrád, politický analytik Hnutí ANO.

Debatu zahájil svým vstupem Pavel Franc, který publiku představil platformu Rekonstrukce státu a hovořil o jejích hlavních cílech a posláních. Zdůraznil, že Rekonstrukce státu je platforma, která sdružuje skupiny se stejným cílem, nikoliv organizace, či instituce. Rekonstrukce státu si klade za cíl prosadit 9 zákonů proti korupci a klientelismu, které mají ozdravit českou politiku a tím obnovit důvěru občanů v politiky. Na začátku celé iniciativy stály desítky dobrovolníků, kteří oslovovali poslance a žádali je podepsat slib, ve kterém se zavázali, že po zvolení do funkce budou usilovat o prosazení daných zákonů. Tato iniciativa byla, a někdy stále je, vnímána českou veřejností jako nátlaková, až vyděračská. Bylo ovšem zdůrazněno, že se jedná o demokratický, v zahraničí běžně používaný způsob působení na politiky a využít ho může každý občan. Ve zdravé občanské společnosti by měl tento mechanismus fungovat automaticky vždy, když jde politika a business proti zájmům společnosti.

Po tomto úvodu dostali všichni panelisté slovo a popisovali své zkušenosti s Rekonstrukcí státu. Poslanec ANO Radek Vondráček hovořil o tom, že Hnutí ANO se již od začátku své existence zasazovalo o prosazení zákonů Rekonstrukce států, které zaneslo jak do svého programu, tak do koaliční smlouvy. Druhý zástupce ANO, Jan Sedláček, zmínil, že prostředí Poslanecké sněmovny a neziskových organizací a odborné veřejnosti jsou dva rozdílné světy, a i přes velké úsilí je často velmi obtížné najít konsensus. Zároveň je velmi důležité se o nalezení konsensu snažit a zákony neprotlačovat silou, protože konsensuální prosazení zvyšuje šanci, že zákon ustojí změnu vlády. To nicméně znamená, že často dojde ke změnám původní předlohy a přijímaný zákon je velmi kompromisní.

Toto tvrzení podpořil i poslanec KDU-ČSL Josef Uhlík, který přidal také pohled z nižších úrovní politiky díky svému dlouholetému působení v komunální politice. Rovněž poslanec STAN Petr Gazdík, jediný přítomný reprezentant opozice, podporuje působení Rekonstrukce státu a možná překvapivě pochvaloval spolupráci s vládními stranami, především pak hnutím ANO a KDU. Kritičtější byl však k největší vládní (a také senátní) straně ČSSD, která některé rekonstrukční zákony blokuje a zpomaluje jejich přijetí. Problémem, nad kterým se pozastavil nejen on bylo přenesení odpovědnosti za zákony z premiéra a předsedy sociální demokracie Sobotky na (v Poslanecké sněmovně) slabšího Jiří Dientsbiera, a také izolované rozhodování Senátu, když někteří jeho členové nehledí na dohody, které mezi sebou uzavřou předsedové politických stran.

Institut pro politiku a společnost se dlouhodobě zasazuje o principy transparentní společnosti a svými debatami se snaží o spojení politiky s občany.