Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

1. 11. 2024

Více o události

Severoatlantická aliance má nové vedení. V jejím čele teď stojí Mark Rutte, který po dlouhých 10 letech vystřídal Jense Stoltenberga. A zdá se, že půjde v jeho stopách. V blízké budoucnosti čekají Rutteho zásadní úkoly: hned zkraje výsledky amerických prezidentských voleb, situace a podpora Ukrajiny a nakonec taky navyšování investic a kapitálu do obrany.  Jaká bude Aliance pod novým vedením?

Nový generální tajemník NATO

Severoatlantická aliance změnila vedení. Z jejího čela odešel Jens Stoltenberg, který podle velvyslance ČR při NATO Davida Koneckého udělal velký kus práce. A nejde přitom jenom o ruskou agresi na Ukrajině. Jeho deset let se zapíše do historie Aliance jako historie úspěšného generálního tajemníka. Teď přichází Mark Rutte, což je další velmi zkušený politik,“ řekl Konecký. Někdejší nizozemský premiér je dle jeho slov zkušený vyjednavač a člověk, který dokáže dotahovat věci do konce. „A právě to teď Aliance potřebuje.“

Nový generální tajemník hned na začátku svého mandátu představil tři priority: obranu transatlantického prostoru, situace na Ukrajině – respektive podpora Ukrajiny a vztahy s partnerskými zeměmi.

Konecký: Aliance musí plnit roli garanta bezpečnosti pro jednu miliardu lidí v celém euroatlantickém prostoru.

Pod první a klíčovou prioritou – tedy zajištěním bezpečnosti v transatlantickém prostoru – se dle Koneckého skrývá hned několik věcí, a to výdaje na obranný rozpočet ve výši dvou procent HDP a taky Rusko, které je ve strategickém konceptu z roku 2022 označeno za přímou hrozbu.

Rutte je znám svou podporou Ukrajiny od samého začátku ruské agrese. „Tohle je něco, co je úplně na vrcholu všech krátkodobých priorit, prostě musíme zesílit podporu Ukrajině a musíme ji udělat právě v této chvíli,“ komentoval postoj Rutteho velvyslanec Konecký. Nizozemsko a vlády premiéra Rutteho stojí na straně Kyjeva od roku 2022 a země se zásadně podílí na dodávkách materiálu a zbraní. „Mark Rutte sám ze své vlastní zkušenosti ví, co je potřeba udělat a je schopen to sdělit ostatním spojencům a využít své schopnosti, aby se ta aktivita zesílila v kontextu celé Aliance.“

Konecký: V této chvíli potřebujeme, aby se vztahy mezi NATO a EU zásadním způsobem zlepšily.

Třetí oblast, na kterou se chce nový generální tajemník zaměřit, jsou partneři. Mezi klíčové spojence by měla podle Koneckého patřit Evropská unie. Velvyslanec uvedl, že Rutte má jako dlouholetý premiér Nizozemska dobré zkušenosti s EU a všemi jejími mechanismy, ví jak funguje a ví, čeho je Brusel schopný.

Mark Rutte jako člověk

Velvyslanec při NATO se rozhovořil taky o tom, jaký je Mark Rutte ve funkci generálního tajemníka. Zmínil například to, že jednání s ním jsou velmi příjemná a interaktivní. Sám Rutte je prý velmi komunikativní a například je zvykem, že všem tyká a stejně to očekává i od ostatních. To znamená, tykat si s Markem Ruttem znamená fakticky tykat si s premiérem.“ Zároveň ale předpokládá, že i jeho kolegové budou aktivní a budou s ním držet krok.

Konecký: K Česku má Mark Rutte, musím říct, velmi srdečný vztah.

Rutte má dle Koneckého dobré vztahy s Českou republikou. A to mimo jiné díky podpoře Ukrajiny a české muniční iniciativě. S nizozemskými kolegy má Praha nadstandardně dobré a otevřené vztahy, a to platí i v osobě Marka Rutteho. „On nás zná, ví, že jsme velmi efektivní, ví, že dokážeme dosáhnout velmi konkrétních věcí, problémových věcí. A teď je samozřejmě na nás ho v tomto dojmu utvrzovat.“

Podpora Ukrajiny

Mark Rutte je známý svou neochvějnou podporou Ukrajiny a dá se očekávat, že v tom bude pokračovat i v roli generálního tajemníka. Zde je ovšem dobré připomenout, že NATO působí především jako koordinátor jednotlivých akcí a konkrétní podpora Kyjevu je v kompetenci jednotlivých členských států. A tak tomu bude i nadále. Například možnost použití dalekonosných zbraní na ruském území je dle Rutteho otázka výhradně jednotlivých vlád.

Podle Koneckého se dá očekávat, že NATO bude chtít výrazněji – tedy efektivněji spolupracovat s Evropskou unií a lépe koordinovat pomoc pro válkou zasaženou zemi. Poté, co se potvrdily zprávy o severokorejských vojácích bojujících na ruské straně, se znovu rozhořela debata o možnosti nasazení aliančních sil na území Ukrajiny. Český velvyslanec to ale nevidí jako v tuto chvíli reálnou možnost. „Mark Rutte hodlá investovat do těch věcí, u kterých je možné dosáhnout rychlého výsledku, a navíc ten výsledek bude pro Ukrajinu dostatečně významný. Když to vezmu zcela hypoteticky, tak i kdybychom měli debatu a shodli se na tom, že pošleme nějaké vojáky na Ukrajinu, tak by mohlo trvat relativně dlouhou dobu,“ dodal k tomu Konecký na vysvětlenou.

Americké prezidentské volby

Český velvyslanec při NATO připouští, že všichni v Alianci se dívají s očekáváním na výsledky amerických voleb. I když dle jeho slov nakonec ani tolik nezáleží na tom, jestli vyhraje Donald Trump anebo Kamala Harrisová. Spojené státy zůstanou aktivním klíčovým členem, ovšem budou chtít něco na oplátku – a to investice. „Evropští spojenci budou muset v každém případě do své obrany investovat více. Není to tak, že jeden z těch kandidátů by pro nás představoval naprosto zásadní výzvu, kde bychom si museli vyhrnout rukávy (…). My víme, že ať už se stane v amerických volbách cokoliv, ať už to bude kdokoliv, tak budeme muset intenzivněji přidat v investování do našich schopností.“