Nestihli jste některou z našich akcí? Nebo Vás prostě jenom zajímají nejdůležitější informace, které zazněly? V jednoduchosti je krása. Rozhodli jsme se proto, že všechny reporty, videa, fotografie a tiskové zprávy dáme přehledně na jedno místo. Ať už hledáte cokoliv, určitě jste tu správně. Teď už Vám nic důležitého neuteče.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

1. 7. 2024

Více o události

Letošní účast ve volbách do Evropského parlamentu byla rekordní a dalo by se říct i překvapivá. Na druhou stranu to ale odráží náladu občanů v Evropské unii. Hlavní faktor, který rozhodoval o vítězích, byla schopnost stran ukázat voličům důležitost a relevanci evropských voleb v podobě upřednostnění zájmů svých občanů a domácí politiky.

Evropské volby byly podle politologa z Institutu politických studií FSV UK Josefa Mlejnka dlouho abstraktní pro české i slovenské voliče, což mělo za následek tradičně nízkou účast. Podle jeho slov zde totiž vždycky byla zřetelná bariéra mezi českými občany a problémy, které řeší Brusel a europoslanci. Témata byla vnímána jako vzdálená, bez přímého vlivu na životy lidí, a to jak v negativním, tak i pozitivním smyslu. Letošní rekordní účast ale byla pro všechny překvapením. „Myslím si, že je to dáno tím, že právě ta evropská témata se stávají horkými tématy i české domácí politické scény, a to už dlouhou dobu.” Podle Mlejnka nastala změna ve vnímaní důležitosti evropských voleb a uvedl konkrétní příklady, které přímo ovlivnily české občany a pomohly k většímu zájmu se hlasování účastnit: „Migrace a migrační pakt, věci související s Green Dealem, ať už je to záležitost spalovacích motorů a vůbec cen energii.

Kromě zmíněných problematik, kterým nejen Česko, ale všechny členské státy čelí, je důležitým faktorem postoj občanů vůči domácí vládě „Většinou mainstreamové strany v evropských zemích jsou proevropské a občané odmítají v pokračování řešení evropských problémů – jako například migrace. Z tohoto důvodu ve většině zemí vyhrály protestní strany,” popsal situaci nejen v Česku, ale také v celé Evropské unii politolog ze Západočeské univerzity v Plzni Lukáš Valeš. Fakt, že v těchto volbách vyhrály opoziční strany podle něj osvětlil priority občanů. Jelikož mainstreamové partaje nedokázaly svůj program hájit, lidé dali najevo svou nespokojenost v podobě odevzdaných hlasů.

Klíčovým faktorem bylo upřednostnění domácí politiky před tou evropskou. „Francouzští občané vyjádřili v těchto volbách podporu straně Marine Le Penové v podobě více než 30 %,” připomněl Valeš a dodal, že tento příklad potvrzuje, že změna v myšlení nastává i v západních zemích s výraznější náklonností k proevropskému smýšlení. Valeš také zmínil, že celá Evropská unie je rozdělená politickými stranami na progresivní a konzervativní poloviny. To ve svém důsledku ovlivňuje i myšlení lidí v členských zemích. Progresivní politika v těchto volbách prohrála, jelikož partaje s touto ideologií nedokázaly posunout vpřed ekonomiku, zlepšit prosperitu a stabilitu ve společnosti nebo uplatnit opatření, která by pomohla životnímu prostředí. Neschopnost prosadit a rozvinout tyto oblasti mohlo nejvíc ovlivnilo mladou generaci, která zmíněná témata vnímá jako ta nejdůležitější, s přímým vlivem na jejich život.

V neposlední řadě je nutné zmínit výsledek eurovoleb v České republice. Překvapením jistě bylo čtvrté místo koalice STAČILO! s Kateřinou Konečnou z KSČM v čele. Podle Valeše dokázala lídryně shromáždit takové politiky, kteří svůj program doslova ušili na míru českým občanům a jejich problémům. Koalice ztělesňovala národní zájmy, a to dalo lidem jistotu, že domácí politika bude mít přednost před tou evropskou. Dalším faktorem, který v očích Valeše vedl k úspěchu STAČILO!, byl fakt, že dokázalo oslovit všechny generace bez rozdílu. Takto zvolená taktika zajistila, že volby to Evropského parlamentu tento rok byly úspěšnější pro strany, které zvládly mobilizovat levicové voliče, kteří se v předešlých letech voleb vůbec neúčastnili.