Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení, o kterých se mluví. Na této stránce naleznete tiskové zprávy z vybraných akcí. Nenašli jste v tiskové zprávě to, co jste hledali? Podívejte se na nejbližší akce, které pořádáme, a kontaktujte našeho PR specialistu, který Vám pomůže zprostředkovat rozhovor na akci s našimi vystupujícími.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

TISKOVÁ ZPRÁVA (PDF)

Praha, 27. března 2018

Česko může využít Blockchain technologii v soukromé i veřejné sféře

Blockchain je technologie založená na bezpečné, distribuované elektronické knize záznamu, která skrývá obrovský potenciál. Je otázkou, jak může Česko využít převratnou technologii v soukromé i veřejné sféře. Dnes ráno o tomto tématu proběhla diskuze, kterou organizoval Institut pro politiku a společnost. Naše pozvání přijali Petr Čermák, IBM Global Services, Lenka Dupáková, Ministerstvo financí ČR a Ondřej Malý, náměstek MPO pro internetizaci.

„Technologie Blockchain v sobě ukrývá obrovský potenciál pro další využití. Nemusí se přitom jednat pouze o podnikatelský sektor. Tato technologie má totiž unikátní vlastnosti. Nelze ji zneužít ani zfalšovat identitu stran. A právě kvůli těmto charakteristickým rysům je Blockchain vhodný nejen do soukromého sektoru, ale i do prostředí státní správy,“ říká výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Prát a dodává: „Chceme, aby se o těchto výzvách a příležitostech v Česku mluvilo. Právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli zorganizovat dnešní debatu, která se věnovala aktuálním příležitostem a výzvám.

Mnohé evropské státy si uvědomují potenciál této technologie. „Česká republika bohužel dosud nezaznamenala žádný výraznější úspěch v této oblasti. Přitom je zde veliká příležitost pro zefektivnění chodu státní správy a usnadnění každodenního života obyvatel. Na mezinárodní úrovni vznikají už nyní legislativní úpravy, které sleduje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Pokud Česká republika chce patřit mezi státy, které vytváří podmínky pro fungování Blockchainu, nezbývá nic jiného, než se zapojit do tohoto procesu už nyní. V případě Estonska vidíme, že stát může být tahounem, minimálně v úseku veřejné správy,“ říká Ondřej Malý náměstek MPO pro internetizaci.

Z pohledu Ministerstva financí je stěžejní regulovat oblast Blockchainu. „Je potřeba si uvědomit, že nemluvíme o budoucnosti. Naopak. Největší finanční světové instituce prosazují tuto technologii do finančního života už dnes. Nicméně musíme si dát pozor na přijetí rychlých a převratných změn. Pokud má nějaká technologie mít šanci na přežití, tak potřebuje primární právní úpravu, která ji nebude omezovat. Zároveň ale nesmíme zapomínat na to, že legislativa musí chránit spotřebitele a chránit proti podvodům. Potřebujeme technologicky neutrální pravidla, která dají jistotu provozovatelům i uživatelům,“ vysvětluje náměstkyně ministryně financí Lenka Dupáková.

Technologie Blockchain představuje revoluční krok. „Blockchain může být hnacím motorem například pro zavádění automatizovaných procesů v reálném čase. Možná se i díky tomu dočkáme naplnění vize automatického vyměření daně ze strany správce, tak je to již v některých zemích obvyklé nebo dne, kdy lidé nebudou muset chodit například na poštu nebo úřad pro výpis z trestního rejstříku. Pokud se technologie správně nastaví, může výrazně lidem ulehčit život,“ komentuje Petr Čermák z IBM Global Services.