Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení, o kterých se mluví. Na této stránce naleznete tiskové zprávy z vybraných akcí. Nenašli jste v tiskové zprávě to, co jste hledali? Podívejte se na nejbližší akce, které pořádáme, a kontaktujte našeho PR specialistu, který Vám pomůže zprostředkovat rozhovor na akci s našimi vystupujícími.

PODÍVEJTE SE NA PROBĚHLÉ AKCE

TISKOVÁ ZPRÁVA (PDF)

Ministerstvo obrany plánuje nákup techniky za téměř 90 miliard korun

 

V těchto dnech si Česká republika připomíná 20 let od vstupu do NATO. Členství v NATO a v EU znamená zakotvení ČR mezi západní demokracie. Mezi země odhodlané hájit svobodu, společné dědictví a kulturu. EU hraje v konceptu bezpečnosti významnou roli. Institut pro politiku a společnost proto dnes uspořádal pracovní snídani s ministrem obrany Lubomírem Metnarem. Spolu s ním vystoupili bezpečnostní analytik Tomáš Pojar (CEVRO Institut) a Zbyněk Pavlačík (CEO a spoluzakladatel Jagello 2000).

Ministerstvo obrany plánuje uzavřít nákup na více než 200 pásových bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun. “Historicky se jedná o zakázku, kterou armáda nepamatuje. Klademe proto velký důraz na jejich přípravu a myslím si, že se nám to daří. V této souvislosti chci připomenout, že od loňského roku probíhá výběrové řízení na zajištění právních služeb, které nám pomohou dostát vysokým právním nárokům a budeme si tak moci být jistí, že vše bude v souladu se zákonem a zakázka proběhne v pořádku a bez komplikací,” říká ministr obrany Lubomír Metnar.

Ministerstvo obrany rovněž hledá dodavatele 12 víceúčelových vrtulníků a osmi mobilních radiolokátorů. „Věřím, že do poloviny letošního roku podepíšeme smlouvu na dodávku osmi mobilních radiolokátorů MADR za přibližně 3,5 miliardy korun. Zároveň plánujeme zadat veřejnou zakázku na 12 vrtulníků. Předpokládáme, že náklady se v tomto případě vyšplhají zhruba na 12,5 miliardy korun. Nicméně o způsobu zadání této zakázky jsme dosud nerozhodli,“ komentuje ministr Metnar.

V zahranič í existují tzv. vyzbrojovací úřady, které jsou zaměřené na akvizice. “Netvrdím, že vznik vyzbrojovacího úřadu je ideální variantou a samozřejmě existují i jiné možnosti. Máme letité zpoždění v některých akvizicích a rozhodně bychom je proto neměli brzdit nastavováním procesů. Prioritou je dotáhnout rozpracované projekty do konce. Například do roku 2025 musí mít armáda podle dohody v NATO k dispozici vyzbrojenou těžkou brigádu. Teprve až naplníme armádní  závazky, můžeme otevřít diskusi o formě akvizic a případném vzniku vyzbrojovacího úřadu. V tuto chvíli ale děláme maximum pro zrychlení akvizic. V některých případech lze zvolit možnost uzavírání zakázek mezivládními dohodami. V případech, kde to bude možné, chceme zvolit tuto možnost,“ uzavřel pracovní snídani ministr obrany Lubomír Metnar.