Praha, 26. února 2018
Role EU při hledání východiska z krize v Sahelu
V důsledku propustných hranic a absence efektivní kontroly území ze strany jednotlivých států se region Sahelu potýká s migračními vlnami, pašováním zbraní a drog, obchodem s lidmi, ale zejména s působením teroristických skupin. Dnes ráno o těchto problémech proběhla diskuze, kterou organizoval Institut pro politiku a společnost. Naše pozvání přijali Rémi Maréchaux, francouzský ředitel pro Afriku a odborník na migraci a Ivan Jančárek, zástupce náměstka, Sekce mimoevropských zemí, ekonomické a rozvojové spolupráce, MZV ČR, ředitel odboru států subsaharské Afriky.
Oblast Sahelu je v současnosti vzhledem k četným bezpečnostním hrozbám v centru pozornosti EU. „Neměli bychom mluvit o Sahelu, jako o něčem nám vzdáleném a cizím, ale jako o velmi strategické oblasti, která je svým obrovským demografickým růstem a geografickou pozicí atraktivní pro teroristické skupiny a současně skýtá mnohé výzvy pro EU,“ říká Šárka Prát, výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost a dodává: „Chceme, aby se o těchto problémech mluvilo. Právě z tohoto důvodu jsme se rozhodli zorganizovat dnešní debatu, která se věnovala těmto aktuálním problémům.“
Na debatě rovněž zaznělo, že teroristické skupiny v Sahelu jsou velmi aktivní ve své propagaci. Jejich cíl je globální. Chtějí rozbít demokratický systém, proto jsou nepřítelem všech demokratických států. Francie se svými aktivitami v regionu a v Mali snaží pomoci regionálním vládám a lidem, kteří zde žijí. Al-Káida i Islámský stát fungují na sdíleném principu. Jestliže se k činnostem dané organizace připojí jiná ozbrojená skupina, může čerpat její technické vybavení, komunikační sítě apod. Z tohoto důvodu je naším hlavním úkolem rozbít tyto technické a komunikační sítě, které teroristé využívají ve snaze o kontrolu nad lokálními obyvateli. Nesmíme ale zapomínat ani na další teroristické skupiny v této oblasti. Například na Boko Haram, která podle posledních zpráv nebyla dosud poražena. Není to tedy pouze o Al-Káidě nebo ISIS.
Z pohledu ČR nebyl Sahel vždy prioritním africkým regionem. Nyní se ovšem situace změnila a pro ČR je důležité aktivně působit i v tomto regionu. „Z ekonomického pohledu roste potenciál tohoto regionu, nicméně k jeho využití je nezbytnou podmínkou zajistit bezpečnost a stabilitu regionu. Česká vláda chce přispět k řešení migrační krize a tedy i v boji proti pašeráctví. V tomto směru je prioritou české vlády pomáhat v zemích původu migrantů. Stěžejní je zajištění stabilní situace v Libyi, ale samozřejmě i v celém regionu. Za tímto účelem je nutné eliminovat aktivity a sílu teroristických skupin. Česká republika ovšem nemá žádnou ambasádu v regionu. Proto je pomoc a vojenská přítomnost obtížná a je třeba situaci řešit,“ uzavírá Ivan Jančárek.