Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "20 let boje proti terorismu: co se podařilo, v čem se selhalo?", která se uskuteční 29. září.

Videozáznam

Události 11. září 2001 nadobro změnily svět. V reakci na útoky vyhlásily Spojené státy „válku proti terorismu“, provedly invazi do Afghánistánu a svrhly hnutí Tálibán, které poskytovalo zázemí teroristům z al-Kájdy. Zatímco v Afghánistánu už opět vládne Tálibán, vůdce al-Kájdy Usáma bin Ládin byl zabit americkými speciálními jednotkami. I přes jeho smrt je al-Kájda nadále aktivní, a to zejména prostřednictvím svých početných odnoží. Islámský terorismus však není jedinou hrozbou, která ohrožuje západní společnosti. V posledních letech je nejen ve Spojených státech na vzestupu pravicově, levicově i etnonacionalisticky motivované násilí.

Jak hodnotíte stav boje proti terorismu 20 let po 11. září? Co se podařilo a v čem selhalo? Jak se změnila typologie teroristických hrozeb za posledních 20 let? Kterým hrozbám v oblasti terorismu budeme čelit v blízké budoucnosti?
Potvrzení řečníci:
  • Josef Kraus, vedoucí Bezpečnostních a strategických studií, Katedra politologie, Fakulta sociálních studií, Masarykova univerzita
  • Oldřich Bureš, vedoucí Centra bezpečnostních studií, Katedra mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií, Metropolitní univerzita Praha
  • Karel Černý, Katedra sociologie, Fakulta humanitních studií, Univerzita Karlova, autor knihy Velká blízkovýchodní nestabilita (2018)

Moderátorem akce je Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Online debata se uskuteční 29. září 2021 v čase 16:00-17:00 a můžete ji živě sledovat na našem Facebookovém a YouTubovém profilu.