Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online rozhovoru "Afghánistán: Odchod spojenců, nástup Tálibánu?", který se uskuteční ve čtvrtek 29. července od 18:00.

Videozáznam

Ke stažení amerických vojáků z Afghánistánu dochází ještě mnohem dříve, než k zamýšlenému symbolickému datu 11. září. Největší vojenskou základnu v zemi, Bagrám, opustily poslední americké jednotky bez toho, aniž by daly vědět svým afghánským kolegům. Ve stejnou dobu uprchlo před boji s Tálibánem přes 1000 afghánských vojáků do sousedního Tádžikistánu. Tyto události poměrně dobře vypovídají o stavu, ve kterém se Afghánistán momentálně nachází. Není divu, že načasování odchodu spojeneckých, včetně českých, vojáků z Afghánistánu se nezdá ani ministru obrany Metnarovi, ani prezidentu Zemanovi. Také není divu, že na vznikající mocenské vakuum si už brousí zuby Rusko či Írán.

Jak dopadnou vyjednávání mezi afghánskou vládou a Tálibánem? Co způsobí odchod spojeneckých vojsk ze země? Je na místě obávat se nové uprchlické vlny? Chopí se moci v zemi opět Tálibán? Kdo vyplní mocenské vakuum zanechané Američany a jejich spojenci? 

Hostem online rozhovoru bude Břetislav Tureček, český novinář a vysokoškolský učitel, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě.

Moderátorem akce je Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Akce se uskuteční online ve čtvrtek 29. července v čase 18:00 – 18:30 hodin a můžete ji sledovat živě na našem YouTubovém a Facebookovém profilu.