Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Bezpečnost a konflikty v Africe", která se uskuteční 23. února 2021.

Videozáznam

Dopady klimatických změn, neodpovědné vládnutí, těžba minerálů či hrozba terorismu. To jsou pouze některé z příčin konfliktů v Africe. Africké konflikty nemají slitování ani zábrany. Využívají se dětští vojáci, vlády zabíjí své vlastní obyvatele, oficiální státní armády jsou často krutější než teroristé. Po Západem podporovaném svržení Muammara Kaddáfího byla Libye uvržena do totálního chaosu. V Demokratické republice Kongo bylo důsledkem konfliktu zabito nejvíc lidí od konce druhé světové války. V oblasti Sahelu, kde působí i čeští vojáci, se hrozba terorismu rozšířila již do několika států, které se v zoufalé snaze čelit teroristům uchylují k šikanování vlastního obyvatelstva. V Rohu Afriky působí nejsilnější odnož al-Káidy, somálský al-Šabáb, jehož konec také není v dohledné době pravděpodobný. Konflikty, stabilita, a bezpečnost v Africe mají bezprostřední vliv na migraci obyvatel, které se Česká republika ze všech sil brání.

Měla by se Česká republika v afrických konfliktech více angažovat nebo naopak svou účast omezovat? Bylo správné podpořit svrhnutí Muammara Kaddáfího v Libyi? Má česká vojenská mise v Mali smysl a chápou čeští občané její důvody? Platí, že čím více mrtvých, tím méně na tom nezúčastněnému divákovi záleží?

Našimi hosty budou:
  • Jana Hybášková, zvláštní zmocněnkyně ministra zahraničí pro podporu vstupu Čechů do institucí EU a mezinárodních organizací
  • Tomáš Uličný, zvláštní zmocněnec ministra zahraničí pro Sahel
  • Vojtěch Šmolík, afrikanista působící na Univerzitě Hradec Králové
Moderátorem akce je  Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost.