Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s Evropským liberálním fórem pořádá pracovní snídani na téma Bezpodmínečný základní přijem - konec práce, jak ji známe?

Myšlenka, že umělá inteligence a automatizace jednoho dne zapříčiní konec práce, takové jakou ji v dnešní podobě známe, se čím dál více rozrůstá skrze naše politické spektrum. Otázka, zda se tomu tak stane, tu není poprvé. Mnoho lidí spekuluje, jak reálné by bylo financování a zda-li dojde alespoň k částečnému otestování, než se ke kroku umělé inteligence a automatizace přistoupí. Vlády na celém světě zahájily pilotní studie modelu základního příjmu, není však zcela jasné, zda opravdu skutečně testují svůj potenciál a nebo namísto toho doufají, že základní měsíční příjem každému občanovi nahradí výhody sociálního a daňového systému a vyvolá novou vlnu podnikání. Alternativní model, jako je podmíněný příjem založený na vzdělávání, by snad mohl být lepším řešením.

Je tato otázka pouze nebezpečnou utopií nebo odpovědí na stále více digitalizovanou společnost, kde se lidská práce stává zastaralou? Opravdu je automatizace způsob, jak rozvíjet náš talent, jak vytvořit lepší kreativnější společnost nebo se jedná jen o další nereálný model?

Dodatečná témata, která se budou během setkání diskutována, naleznete ZDE.

Naše pozvání přijali:

Pavel Kysilka, ekonom a zakladatel 6D Academy

Jan Van Cauwnberghe, Studecentrum Albert

Niklas Mannfolk, SFP, ALDE

Komentátor:

Marek Havrda,  Strategický poradce GoodAI

Moderátor:

Jan Klesla, komentátor Lidových novin

Diskuse se uskuteční 31. října 2017 od 8:15 do 10:00 v Praze. Akce se bude konat v anglickém jazyce a je pouze pro zvané.

Tato diskuze je organizována Evropským liberálním fórem (ELF) za asistence Institutu pro politiku a společnost a kofinancována Evropským parlamentem. Evropský parlament nenese odpovědnost za obsah programu, ani za způsob, jakým s ním bude nakládáno. Názory, které zde budou prezentovány se nemusí nezbytně shodovat se stanovisky Evropského parlamentu a Evropského liberálního fóra.

PDF ke stažení