Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Bojkot zimní olympiády v Pekingu a český postoj", která se uskuteční 10. února 2022.

Videozáznam

Spojené státy americké, Austrálie, Kanada, Velká Británie, Belgie, Japonsko, Litva, ale i Dánsko či Kosovo. To jsou země, které se rozhodly pro diplomatický bojkot zimních olympijských her v Pekingu. Důvodem je protest proti porušování lidských práv v Číně, zejména pak proti zacházení s Ujgury v provincii Sin-ťiang. Režim v Pekingu je obviňován z toho, že příslušníky této muslimské menšiny zavírá do koncentračních táborů pod záminkou boje proti extremismu.

Čína na ohlášení bojkotů reagovala pohrozením „rozhodných protiopatření“. Český prezident Miloš Zeman ve své zdravici olympionikům bojkot odmítl a označil ho za politické zneužívání olympijské myšlenky. Podporu hrám vyjádřil i český velvyslanec v Pekingu, jenž byl záhy požádán ministrem zahraničí Janem Lipavským, aby byl ve svých výrocích zdrženlivější. Zimní olympijské hry 2022 však provází i mnoho dalších kontroverzí, kterým se bude debata věnovat.

Má bojkot olympiády smysl? Jak by se měla zachovat Česká republika? Má docházet k mísení sportu a politiky? Co znamená olympiáda pro běžné Číňany? A jak si vysvětlit nesoulad mezi postoji čelních představitelů ČR vůči hrám?

Našimi hosty byli:

  • Olga Lomová, profesorka přednášející na FF Univerzity Karlovy o literatuře, ideologii a kulturní transformaci Číny ve 20. století, spoluzakladatelka projektu Sinopsis,
  • Tomáš Petříček, seniorní nerezidentní výzkumník, Centrum globální politické ekonomie, Ústav mezinárodních vztahů Praha, bývalý ministr zahraničních věcí ČR,
  • Vít Vojta, sinolog a vydavatel serveru Asiaskop.cz,
  • František Kolář, historik olympismu působící na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, bývalý místopředseda Českého olympijského výboru,
  • Ivana Karásková, analytička Výzkumného centra AMO, koordinátorka projektu MapInfluenCE, vědecká pracovnice v Central European Digital Media Observatory (CEDMO) na FSV UK.

Moderátorem debaty byl Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost.