Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat ke sledování online debaty "Budoucnost českých zahraničních misí".

Videozáznam

Armáda ČR se v současnosti účastní několika zahraničních misí. Mezi ty nejznámější patří Operace Rozhodná podpora v Afghánistánu či Tréninková mise EU v Mali. Čeští vojáci rovněž působí na egyptském Sinajském poloostrově, v Iráku, a v dalších misích. Zejména budoucnost mise v Afghánistánu je však nejistá. Po zdlouhavých vyjednáváních s hnutím Tálibán zahájily USA stahování svých vojáků ze země. Ke kompletnímu stažení má dle prezidenta Bidena dojít k datu 11. 9. Z Američany vedené mise se pak stáhnou i další spojenci. Komplikované situaci čelí čeští vojáci i v Mali, kde minulý rok došlo k armádnímu převratu a svržení legitimní malijské vlády.

Dojde ke stažení českých vojáků z Afghánistánu? Bude Afghánistán uvržen do chaosu? Vrátí se k moci extremistické hnutí Tálibán? Jaké jsou dosavadní výsledky mise v Mali? Jaká je budoucnost českých zahraničních misí?

Pozvání přijali:

Lubomír Metnar, ministr obrany

Eliška Filová, analytička, NATO Allied Command Transformation

Petr Matouš, poradce předsedy vlády v oblasti obrany, bezpečnosti státu a armády, Úřad vlády; bývalý člen 601. skupiny speciálních sil, Armáda ČR; účastník několika zahraničních misí v Afghánistánu a Africe

Moderátorem debaty je Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 25. 5. 2021 v čase 16:00–17:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.