Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Budoucnost Twitteru a jemu podobných", která se uskuteční 24. ledna.

Videozáznam

Málokteré téma bylo v minulém roce tak často skloňované, jako převzetí Twitteru Elonem Muskem. Tehdy ještě nejbohatší muž světa ohlásil novou politiku na této sociální síti, a to směrem k velké svobodě slova. Mezi jeho prvními kroky ve firmě bylo vyhození přibližně poloviny zaměstnanců, které mělo za cíl snížení vysokých výdajů Twitteru. Dalším kontroverzním krokem bylo obnovení účtu Donalda Trumpa, který však oznámil, že už o platformu nemá zájem a zůstává na své Truth Social. Všechny tyto kontroverzní kroky byly nicméně překonány v polovině prosince, kdy Musk popřel svá předchozí slova o svobodném projevu a zablokoval twitterové účty několika prominentním novinářům, kteří o něm předtím informovali. Budoucnost této populární sociální sítě se tak zdá být nejistá. EU Muskovi vyhrožuje sankcemi, z Twitteru se někteří uživatelé přesouvají na Mastodon, a z Muskovy vlastní ankety vyplynulo, že by se měl vzdát šéfovské pozice.

Jaká je budoucnost Twitteru? Popírají Muskovy činy jeho vlastní slova o svobodě projevu? Byl Twitter před Muskovým nástupem ovládán aktivisty, jak tvrdí jeho spoluzakladatel Jack Dorsey? Pro koho je Mastodon a pro koho Truth Social? A o čem vlastně jsou tzv. Twitter Files?

Našimi hosty budou:

  • Vojtěch Kristen, novinář, který má na starosti mediální a byznysová témata na názorovém serveru Info.cz
  • Miroslav Crha, právník působící v Rekonstrukci státu, koordinátor expertizy v Síti k ochraně demokracie
  • Patrick Zandl, internetový podnikatel, novinář, zakladatel zpravodajského serveru Mobil.cz a spisovatel

Moderátorem je Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost