Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Byt či nebyt: Je vlastní bydlení opravdu nedostupné?", která se uskuteční 21. října v čase 16:00 - 17:00.

Videozáznam

Nedostupné bydlení v současné době komplikuje životy nejenom mladým lidem v Česku, ale také i na Slovensku. Ceny nemovitostí dosahují závratných výšin a vlastní bydlení se tak pomalu stává snem i pro střední třídu. Navzdory této skutečnosti zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v blízké budoucnosti mělo jakékoliv cenové korekci. O jak závazný problém se jedná vystihuje skutečnost, že tempo růstu cen se absolutně vymyká i průměru Evropské unie, kde jsme v tomto bohužel ohledu evropskými lídry.

Česká národní banka doporučuje bankám poskytovat hypoteční úvěry o maximální výši 80 % z kupní ceny nemovitosti. Například v Praze tak musí mladá rodina při koupi panelového bytu 3+1 na sídlišti mít při kupní ceně 7 milionů korun naspořeno alespoň 1,4 milionů korun. Je tento nástroj překážkou k vlastnímu bydlení nebo naopak alespoň částečně chrání trh nemovitostí před dalším zdražováním? Kromě toho ČNB upozorňuje, že nemovitosti jsou v současné době zhruba o 20-25% nadhodnoceny. Tato skutečnost může být dalším problémem nejenom při žádosti o hypoteční úvěr, ale také při případném prodeji nemovitosti z důvodu nesplácení hypotéky. Banky by se tak totiž mohly velmi lehce ocitnou v rizikové situaci, která by mohla ohrozit i samotnou ekonomiku.

Jaké faktory stojí za prudkým růstem cen nemovitostí? Jak může stát mladým lidem pomoci k vlastnímu bydlení? Kdy a zda vůbec dojde k poklesu cen? Vyplatí se bydlet v pronájmu, nebo mít vlastní bydlení? Je přísná „hypotéková“ politika ČNB správná? Kde mají mladí lidé vzít 10 % z ceny nemovitosti? A proč banky nyní posuzují hodnotu nemovitosti přísněji?

Vystoupí:

  • Jan Frait, ředitel sekce finanční stability, Česká národní banka
  • Vít Lesák, ředitel, Platforma pro sociální bydlení
  • Jiří Klíma, ředitel odboru, Odbor politiky bydlení, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
  • Tomáš Kadeřábek, ředitel, Asociace developerů

Moderátorem akce je David Fogad, manažer, Fond Českého Bydlení SICAV a.s.

Online debata se uskuteční 21. října v čase 16:00 – 17:00 a bude živě přenášena na našem Facebookovém a YouTubovém profilu.