5. června slavíme Světový den životního prostředí. V důsledku lidské činnosti dochází k neustálému zhoršování stavu životního prostředí a také klimatických podmínek na naší planetě. K dlouhodobé udržitelnosti systému nepřispívá ani vysoká spotřeba fosilních paliv, nadměrná lesní těžba a nebo ničení stavu půdy a vody. Diskuse ve veřejném prostoru často vyhraňuje do extrémních poloh typu klimatické apokalypsy, nebo naopak zelené totality. Jedním z klíčových témat dnešní doby je transformace české energetiky a využití potenciálu obnovitelných zdrojů. Od roku 2021 mají uhelné regiony přístup k desítkám miliard korun, aby se s jejich pomocí vyrovnaly s útlumem stávající těžby a spalování uhlí v příštích deseti letech.
Je představa rychlé transformace energetiky vůbec reálná? Jak reagují státy na výroční zprávu OSN v kontextu momentálních událostí ve světě? Je Evropa společně se Spojenými státy připravena čelit tématu financování klimatických škod, které se může objevit na listopadovém summitu COP27 v Egyptě? A jak může Česká republika bojovat s klimatickou změnou?
Potvrzení řečníci:
Pavel Zámyslický, pověřen zastupováním ve funkci náměstka, Sekce ochrany klimatu; ředitel, Odbor energetiky a ochrany klimatu, Ministerstvo životního prostředí
Radim Tolasz, vedoucí oddělení klimatické změny, Český hydrometeorologický ústav
Kateřina Kolouchová, analytička, Fakta o klimatu
Tadeáš Žďárský, environmentalista, ekologický ekonom a propagátor nerůstu
Moderátorem debaty je Roman Máca, analytik, Institut pro politiku a společnost.
Akce se uskuteční online ve čtvrtek 2. června v čase 16:00 – 17:00 hodin a můžete ji sledovat živě na našem youtubovém a facebookovém profilu.