Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Čeká nás slovenský (re)start?", která se uskuteční 23. ledna.

Videozáznam

Sobotní slovenské referendum o ústavních změnách pro předčasné parlamentní volby je kvůli nízké volební účasti neplatné. Účastnilo se ho 27,25 procenta voličů. Podmínkou pro platnost hlasování přitom bylo, aby se ho zúčastnila více než polovina oprávněných voličů. Výsledky sčítání hlasů potvrdila státní volební komise.

Jediná otázka, o které občané Slovenska rozhodovali zní: „Souhlasíte s tím, aby předčasné ukončení funkčního období Národní rady SR bylo provedeno referendem nebo usnesením Národní rady SR?“. Proč je daná otázka pro mnohé odborníky kontroverzní a proč nemusí být referendum nejvhodnějším nástrojem, zejména v této společenské situaci, v níž se slovenská společnost nachází? Jaký bude mít výsledek referenda dopad na slovenskou společnost?

Proč je daná otázka pro mnohé odborníky kontroverzní a proč nemusí být referendum nejvhodnějším nástrojem, zejména v této společenské situaci, v níž se slovenská společnost nachází? Jaký bude mít výsledek referenda dopad na slovenskou společnost?

Našimi hosty budou:

Michal Vašečka, sociolog; ředitel, Bratislava Policy Institute,

Kamil Baraník, vedoucí katedry a docent ústavního práva, Univerzita Mateja Bela,

Branislav Vančo, právnik; člen předsedníctva, Progresívne Slovensko.

Moderuje Tomáš Dvorský, politolog, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika.

Debatu můžete sledovat  23. ledna 2023 v čase 16:00–17:00 a bude přenášen živě na Facebooku a YouTube Institutu pro politiku a společnost.