Institut pro politiku a společnost Vás zve na online debatu "Cesta k trvalému míru: Význam a výzvy příměří v Gaze", která se uskuteční 17. února 2025.

Po patnácti měsících války bylo mezi Hamásem a Izraelem uzavřeno dočasné příměří, které naznačuje možné ukončení konfliktu. Dohoda uzavřená 19. ledna 2025 zahrnuje tři fáze, během první z nich, trvající 42 dní, se izraelské síly stáhnou z Gazy. Konečným výsledkem má být propuštění zajatců na obou stranách a nastolení trvalého příměří. Po uzavření dohody se do Gazy vrátilo tisíce Palestinců a denně je do regionu zasíláno nejméně 600 kamionů s humanitární pomocí. Dlouhodobost příměří je však nejistá a napětí zůstává vysoké. Nedávný návrh prezidenta Trumpa, aby se Palestinci přestěhovali mimo Gazu, konkrétně do Jordánska a Egypta, vyvolal širokou polemiku a mezinárodní rozruch. V důsledku toho zbytek světa s napětím sleduje, zda příměří úspěšně vydrží, nebo zda se opět rozhoří nepřátelství.

Jak může mezinárodní společenství účinně podpořit obnovu Gazy po tak rozsáhlém zničení? Jaké kroky lze podniknout, aby se překročilo současné příměří a zajistila se udržitelná a trvalá mírová dohoda mezi Hamásem a Izraelem? Jak může proizraelský postoj prezidenta Trumpa ovlivnit budoucnost příměří a jaké důsledky může mít pro širší mírový proces na Blízkém východě?

Našimi hosty budou:

  • J. E. Veronika Kuchyňová Šmigolová, velvyslankyně, Velvyslanectví České republiky v Izraeli
  • Irena Kalhousová, ředitelka, Herzlovo centrum izraelských studií, Univerzita Karlova
  • Eva Taterová, historička, Ústav pro soudobé dějiny, Akademie věd České republiky
  • Jan Fingerland, komentátor, Český rozhlas

Moderátorkou debaty je Irena Krcháková, analytička, Institut pro politiku a společnost.

Online debata se uskuteční dne 17. února 2025 v čase 16:00 – 17:00 a můžete ji sledovat živě na našem Facebookovém a YouTube profilu.