Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat ke sledování online debaty "Cesta senátní delegace na Tchaj-wan: Máme se bát čínské odvety?".

Videozáznam

Delegace vedená předsedou Senátu Parlamentu České republiky Milošem Vystrčilem před nedávnem zavítala na Tchaj-wan. Návštěva území, jež si nárokuje Čínská lidová republika (ČLR), vyvolala širokou debatu nejen na české politické scéně. Reakce přišla i ze strany ČLR. „Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,“ oznámil čínský ministr zahraničí Wang I a Vystrčilovu cestu označil za „otevřenou provokaci“. Proti slovům čínského ministra se naopak vymezili představitelé Německa, Francie a Slovenska s tím, že čínské výhrůžky jsou nepřijatelné.

Jaké další kroky ze strany ČLR vůči Česku můžeme očekávat a co cesta přinesla pro Tchaj-wan? Jaký dopad bude mít návštěva na obchodní vztahy ČR s ČLR a Tchaj-wanem? Máme se bát čínské odvety a zaplatí Miloš Vystrčil onu vysokou cenu? Znamenají evropské reakce, že se mění pozice Evropy k ČLR a Tchaj-wanu?

Potvrzení hosté:

Jaroslav Bžoch, místopředseda Zahraničního výboru Poslanecké Sněmovny Parlamentu ČR

Ivana Karásková, analytička a expertka na Čínu, Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) & European China Policy Fellow, MERICS

Vilém Semerák, expert na mezinárodní obchod a čínskou ekonomiku, Institut ekonomických studií FSV UK

Moderátorem debaty je Roman Máca, bezpečnostní analytik Institutu pro politiku a společnost.

Online debata se bude konat dne 24. 9. 2020 v čase 16:00 – 17:30 a sledovat ji můžete na facebookovém profilu Institutu pro politiku a společnost.