Aktuálně

Schebkův palác
Praha
Vystoupí:
Stanislav Komárek
Blanka Knotková-Čapková
Roman Joch
Edvard Outrata
Moderuje:
Jan Macháček

Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat na debatu "Co je to vlastně Západ?"

O Západě, západní filosofii, západní kultuře nebo civilizaci se často a běžně hovoří, aniž bychom dokázali vysvětlit, co to vlastně je. Označení Západ vlastně nikdy nebylo zcela geografické – vzniklo před 25 stoletími, kdy Řekové sami sebe pokládali za západní, nikoliv orientální Peršany. Západ nesouvisí s žádným kontinentem, konkrétním národem či náboženstvím.

Ve skutečnosti je však Západ neuchopitelný – zahrnuje obrovské množství oblastí, aniž popisuje jejich jednotící charakteristiku. Podnětem pro současnou diskuzi o tom, co to vlastně Západ je, je rozšiřování Evropské unie o nové státy, migrační krize a s ní spojené kulturní a hodnotové systémy i dalšími výzvami, kterým čelí dnešní svět.

Jak se liší dnešní definice Západu od původního vymezení? Jaké hodnoty splňuje Západ? Není na místě jiné dělení?

V panelu zasednou:

prof. Stanislav Komárek, biolog a filozof, Univerzita Karlova
doc. Blanka Knotková-Čapková, Katedra genderových studií, FHS Univerzita Karlova a Katedra asijských studií, Metropolitní univerzita Praha
Roman Joch, ředitel, Občanský institut
Edvard Outrata, bývalý senátor, ekonom a politik

Debata se uskuteční 24. května 2017 od 17:00 hodin v Schebkově paláci (Politických vězňů 7, Praha) za moderace Jana Macháčka, předsedy správní rady Institutu pro politiku a společnost.

Registration

Políčka označená * jsou povinná

By submitting the application, the data subject gives consent to the processing of the personal data, namely the name, surname, email and other contact details to the Institute for Politics and Society, registered office Babická 2329/2, 149 00 Praha, ID: 227 68 670. Institute for Politics and society processes personal data for the purpose of sending invitations to future events and informing about the activities of the Institute for Politics and Society via email. The data subject has the option to withdraw consent at any time by mail or mail at office@politicsandsociety.cz.