Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat na debatu "Co je to vlastně Západ?"

O Západě, západní filosofii, západní kultuře nebo civilizaci se často a běžně hovoří, aniž bychom dokázali vysvětlit, co to vlastně je. Označení Západ vlastně nikdy nebylo zcela geografické – vzniklo před 25 stoletími, kdy Řekové sami sebe pokládali za západní, nikoliv orientální Peršany. Západ nesouvisí s žádným kontinentem, konkrétním národem či náboženstvím.

Ve skutečnosti je však Západ neuchopitelný – zahrnuje obrovské množství oblastí, aniž popisuje jejich jednotící charakteristiku. Podnětem pro současnou diskuzi o tom, co to vlastně Západ je, je rozšiřování Evropské unie o nové státy, migrační krize a s ní spojené kulturní a hodnotové systémy i dalšími výzvami, kterým čelí dnešní svět.

Jak se liší dnešní definice Západu od původního vymezení? Jaké hodnoty splňuje Západ? Není na místě jiné dělení?

V panelu zasednou:

prof. Stanislav Komárek, biolog a filozof, Univerzita Karlova
doc. Blanka Knotková-Čapková, Katedra genderových studií, FHS Univerzita Karlova a Katedra asijských studií, Metropolitní univerzita Praha
Roman Joch, ředitel, Občanský institut
Edvard Outrata, bývalý senátor, ekonom a politik

Debata se uskuteční 24. května 2017 od 17:00 hodin v Schebkově paláci (Politických vězňů 7, Praha) za moderace Jana Macháčka, předsedy správní rady Institutu pro politiku a společnost.