Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s Friedrich Naumann Foundation for Freedom Vás zve na online debatu "Co můžeme očekávat od příštích německých voleb?", která se bude konat dne 23. 6. 2021 od 17:00 do 18:00.

Videozáznam

Německé federální volby se konají 26. září 2021. Angela Merkel oznámila, že se nebude ucházet o páté funkční období ve funkci kancléřky, přičemž vedení CDU bylo předáno Arminovi Laschetovi. S touto zásadní změnou ostatní strany cítí příležitost zvýšit svůj počet křesel v Bundestagu a případně rozhodnout o příštím kancléři. Kromě toho by údajně špatné zvládaní pandemie ze strany CDU mohlo také ovlivnit výsledek voleb. Němečtí liberálové naopak podle nedávných průzkumů veřejného mínění zaznamenali výrazný vzestup podpory, a mohli by tak hrát klíčovou roli při sestavování koaliční vlády.

Jaké jsou možné scénáře a očekávané změny po německých volbách? Jakou roli bude po volbách hrát Německo v Evropě a v širším světě? Změní se německá pozice ohledně důležitých geopolitických problémů, jako je projekt Nord Stream 2?

Úvodní slovo: 

Šárka Prát, výkonná ředitelka, Institut pro politiku a společnost

Řečníci:

J.E. Tomáš Kafka, velvyslanec, Velvyslanectví České republiky v Berlíně

Frank Müller-Rosentritt, člen, německý Bundestag (FDP)

Aneta Zachová, šéfredaktorka, Euractiv.cz

Jakub Eberle, výzkumný pracovník, Ústav mezinárodních vztahů Praha

Moderátorem akce je Detmar Doering, ředitel pro Střední Evropu a pobaltí, Friedrich Naumann Foundation for Freedom.

Akce se bude konat 23. 6. 2021 od 17:00 do 18:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.