Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Přístup Německa k válce na Ukrajině a energetické krizi", která se uskuteční 14. prosince.

Videozáznam

Nad přístupem Německa k válce na Ukrajině a energetické krizi často zůstává rozum stát. Jako by se Němci stále nedokázali vyrovnat s faktem, že Rusko je agresor, se kterým za momentálních okolností spolupracovat nelze. Partnerství obou zemí se zrodilo na jednoduchém modelu potřeb: Němci potřebovali energie, Rusko finance. Výsledkem byla soustava plynovodů Nord Stream, která byla dokončena navzdory anexi Krymu a ruské nelegální okupaci východoukrajinských regionů od roku 2014. Rozpačitě působí i podpora Němců Ukrajině po rozpoutání totální ruské agrese od 24. února tohoto roku.

Co stojí za německým smířlivým přístupem k Rusku z posledních let? Dostává se Ukrajině od Německa dostatečné podpory? Byl projekt Nord Streamu 2 od počátku chybou, jak varovali Američané? A jak hodnotíte záměr německé vlády vynaložit téměř pět bilionů Kč na stabilizaci cen energií? 

Našimi hosty budou:

  • Tomáš Kafka, velvyslanec, Velvyslanectví České republiky v Berlíně
  • Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru, Kancelář prezidenta republiky
  • Vladimír Handl, odborník na německo-ruské vztahy, Institut mezinárodních studií FSV UK
  • Jiří Gavor, výkonný ředitel, Asociace nezávislých dodavatelů energií
  • Lubomír Lízal, docent, ČVUT, bývalý rektor, AAU
  • Robert Schuster, vedoucí oddělení zahraničního zpravodajství, Lidové noviny

Moderátorem je Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost