Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online rozhovoru Dopad války na Ukrajině na rozvojový svět, který se uskuteční 23. května od 16:30.

Videozáznam

V tuzemsku je přebytek pšenice 60 až 80 procent, což nás řadí k jedněm z největších exportérů této komodity v Evropě. Je na místě obávat se zdražování, nikoliv však zatím nedostatku. Krize ale může nastat v Africe a na Blízkém východě, tedy v regionech, které jsou na dovozech z Ukrajiny závislé. Rusko a Ukrajina představují až 30 procent světového trhu s pšenicí. V důsledku války se zvýšily ceny pšenice a ječmene v průměru o 21 až 30 procent a z Ukrajiny je přísun obilí v současné době na nule. Dle OSN může v těchto regionech nastat rozšíření hladu a chudoby se zničujícími dopady na globální stabilitu. Na Blízkém východě jde například o Libanon či Sýrii, v Africe pak o Egypt, Tunisko, Somálsko či Libyi. 

Jaké budou následky výpadku dodávek obilí na Blízký východ a do Afriky? Existují alternativní zdroje? Hrozí těmto regionům hladomor a Evropě nová migrační vlna? A donutí obilná krize africké státy změnit svůj nekritický postoj vůči ruské agresi na Ukrajině?
 

Potvrzený host:

Zdeněk Opršal, docent, Katedra rozvojových a environmentálních studií, Univerzita Palackého v Olomouci

Moderátorem rozhovoru je Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Akce se uskuteční online v pondělí 23. května v čase 16:30 – 17:00 hodin a můžete ji sledovat živě na našem youtubovém a facebookovém profilu