Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Nejistá budoucnost Afghánistánu", která se uskuteční 23. listopadu v čase 16:00 - 17:00.

Videozáznam

Situace v Afghánistánu se nadále zhoršuje. Vládnoucím extremistům z hnutí Tálibán začaly docházet peníze a v zemi se prohlubuje humanitární krize. Hnutí se snaží o mezinárodní uznání, svého zástupce chtělo vyslat mimo jiné na nedávné zasedání Valného shromáždění OSN. Bez úspěchu. Josep Borrell, vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, počátkem září prohlásil, že EU musí s Tálibánem jednat, nikoliv ho v tuto chvíli uznat. Aby mohla být vláda Tálibánu uznána, musí být podle Borrella ze strany Tálibánu splněno několik podmínek, primárně pak předejít exportu terorismu či zajistit práva žen. Vedle exportu terorismu může Evropu ohrozit i nová uprchlická vlna, která po nástupu Tálibánu hrozí. EU přitom o Afghánistán strategický zájem spíše ztrácí. Objevují se jiní hráči, zejména pak Čína, Írán či Pákistán. Co se týče Spojených států amerických, ty dávají od Afghánistánu ruce pryč a centrum své pozornosti přesouvají do indopacifického regionu.

Jaké budou geopolitické dopady vlády Tálibánu? Kdo nejvíc doplatí na neslavný konec Američanů v Afghánistánu? Má Tálibán šanci na mezinárodní uznání? Měla by Česká republika se zástupci Tálibánu jednat, či vyčkat na společný postup EU?
 
Vystoupí:
  • Markéta Kutilová, novinářka a publicistka
  • Břetislav Tureček, vedoucí centra pro studium Blízkého východu, Metropolitní univerzita Praha
  • Luboš Palata, novinář, Deník.cz
Moderátorem akce je Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost.
 
Online debata se uskuteční 23. listopadu v čase 16:00 – 17:00 a můžete ji sledovat živě na našem Facebookovém a YouTubovém profilu.