Evropské liberální fórum, Institut pro politiku a společnost a Friedrich Naumann Foundation for Freedom si Vás dovolují pozvat ke online kulatému stolu Evropské dilema ohledně plynovodu Nord Stream 2.

Videozáznam

Nord Stream 2 je systém potrubí vedoucí zemní plyn z Ruska do Německa přes Baltské moře. Původně měl být dokončen na konci roku 2019 a spojit tak ruský přístav Usť-Luga s německým Greifswaldem. Projekt byl však zpožděn kvůli silné kritice a sankcím ze strany USA vůči Rusku. USA považuje plynovod za posílení ruského vlivu v Evropě, zvýšení závislosti Evropy na ruském plynu a následné oslabení transatlantické spolupráce. V prosinci 2019 americký senát odhlasoval přijetí zákona o národní obraně (NDAA). NDAA pokrývá širokou škálu vojenských a obranných výdajů a politik, včetně ukládání sankcí společnostem zapojených do zavedení Nord Stream 2. Německo je nicméně velkým zastáncem plynovodu Nord Stream. Umožňuje mu totiž přijímat plyn přímo z Ruska levněji než plyn, který proudí přes Ukrajinu nebo Polsko.

Je Nord Stream 2 politickým projektem, jehož cílem je snížit status Ukrajiny jako státu tranzitu plynu? Jak výstavba Nord Stream 2 ovlivní země střední a východní Evropy? Zvýší jejich zranitelnost vůči ruskému cenovému diktátu? Ohrozí evropskou soudržnost rozdílnost názorů na Nord Stream 2?

Program: 

Úvodní slovo 

  • Šárka Prát, Členka správní rady, Evropské liberální fórum

Řečníci: 

  • Václav Bartuška, Zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky,
  • Daniel Fried, Weiser Family Distinguished Fellow, Atlantic Council; Bývalý velvyslanec USA v Polsku,
  • Friedbert Pflüger, Ředitel, European Cluster of Climate, Energy and Resource Security (EUCERS) at the Center for Advanced Security, Strategic and Integration Studies (CASSIS),

Moderátorem kulatého stolu je Martin Ehl, Hlavní analytik, Hospodářské noviny.

 Závěrečné slovo

  • Jan Macháček, Předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost

Akce se bude konat dne 31. 3. 2021 v čase 16:00–18:00 v anglickém jazyce a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.

Add to Calendar

 

Organizátorem akce je Evropské liberální fórum (ELF) za asistence Institutu pro politiku a společnost. Akce je kofinancována Evropským parlamentem. Evropský parlament nenese odpovědnost za obsah programu, ani za způsob, jakým s ním bude nakládáno. Názory, které zde budou prezentovány, se nemusí nezbytně shodovat se stanovisky Evropského parlamentu a Evropského liberálního fóra.