Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Francie a Macronovy zákony o separatismu".

Videozáznam

Na konci minulého roku se úřadující francouzský prezident začal aktivněji a ostřeji vyjadřovat na konto francouzských radikálních muslimů. Francie také začala prověřovat mešity, u nichž panuje podezření na propagaci radikálních výkladů islámu. Jedním z nástrojů má být zákon o separatismu, který má zabránit oddělení muslimů od většinové společnosti, a naopak podpořit jejich integraci. Kroky Macrona rovněž vyvolaly ohlas v zahraničí, kde se jeho nejhlasitějším odpůrcem stal turecký prezident Erdoğan. Ten své spoluobčany vyzval, aby nekupovali francouzské zboží. Jinou frontou je pro Emmanuela Macrona boj proti tzv. politické korektnosti a ohrožení svobody projevu. „Musíme vést bitvu proti intelektuálnímu matrixu přicházejícímu z amerických univerzit“, varoval Macron. Francouzskému prezidentovi je připisováno, že téma pozvedává jako součást předvolební kampaně (prezidentské volby ve Francii se budou konat v dubnu 2022). Macron bude chtít zabránit vítězství krajní pravice reprezentované Marine Le Penovou.

Bude Macronův boj proti islamistům úspěšný? Podaří se mu francouzské muslimy více integrovat? Lze očekávat další eskalaci napětí mezi Francií a státy, kde je islám dominantním náboženstvím? A podaří se Macronovi téma boje za svobodu projevu a proti politické korektnosti prosadit lépe, než krajní pravici?

Potvrzení řečníci:

Ondřej Kovařík, poslanec, Evropský parlament

Petr Drulák, vědecký pracovník, Ústav mezinárodních vztahů; bývalý velvyslanec ČR ve Francii

Petr Pelikán, expert, Katedra blízkovýchodních studií, Západočeská univerzita

Moderátorem debaty je Jan Havlíček z Institutu pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 8. 4. 2021 v čase 16:00–17:00 a bude přenášena živě na Facebooku Institutu pro politiku a společnost.