Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Hrozí ruská invaze na Ukrajinu?", která se uskuteční 25. ledna.

Videozáznam

Údajně až sto tisíc ruských vojáků se shromáždilo na východní hranici s Ukrajinou. Podle ukrajinských tajných služeb připravuje ruský prezident Vladimir Putin na druhou polovinu ledna invazi. Kdyby na otevřený vojenský konflikt opravdu došlo, zdá se, že by na něj ukrajinská armáda zůstala sama. Američané i Britové odmítli, že by Ukrajině přispěchali na pomoc. Nevyloučili však podporu formou dovozu zbraní a rovněž pohrozili zdrcujícími ekonomickými sankcemi vůči Rusku. Vladimir Putin požaduje, aby NATO ukončilo vojenské aktivity nejen na Ukrajině, ale i v oblasti Kavkazu a ve střední Asii. Požadavky má ale i na střední a východní Evropu, kde odmítá nárůst počtu vojáků oproti roku 1997. V té době ještě východoevropské země včetně Česka nebyly ani v Alianci.

Hrozí skutečně ruská invaze na Ukrajinu nebo Putin jen „blafuje“? Jak by případný konflikt probíhal? Jak daleko chce Putin zajít a lze mu v tom zabránit? Měla by být Ukrajina přijata do NATO?

Našimi hosty byli:

  • Jevhen Perebyjnis, velvyslanec Ukrajiny v České republice,
  • Martina Heranová, analytička, Cevro Institut,
  • Pavel Havlíček, analytik, Asociace pro mezinárodní otázky,
  • Jan Macháček, předseda správní rady, Institut pro politiku a společnost,
  • Petr Luňák, zástupce ředitelky, Odbor veřejné diplomacie NATO.

Debatu moderoval Roman Máca, analytik, Institut pro politiku a společnost.