Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Hrozí v Evropě jaderný konflikt?", která se uskuteční 24. března 2022.

Situace eskaluje každým dnem a zatím není jasné, kdy se zastaví. Přáním všech, zřejmě kromě Vladimira Putina, je co nejrychlejší ujednání o příměří a návrat k diplomacii. Ulevilo by se nejen Ukrajině, ale i celé Evropě, jejíž veřejnost v posledních dnech opět mluví o jaderných zbraních. Vladimir Putin vydal 27. 2. rozkaz uvést ruský jaderný arzenál do vysokého stupně bojové pohotovosti. I když to v praxi nemusí znamenat nic významného, minimálně v části české a evropské společnosti to vzbudilo nemalé obavy. Navíc nejde jen o jaderné zbraně, ale také o ukrajinské atomové elektrárny, na které ruští okupanti bezostyšně útočí. 

V čem spočívá zvýšení jaderné pohotovosti na straně Ruska? Jaký je mechanismus pro odpálení jaderných zbraní a kdo všechno na něj má vliv? Je na místě obávat se jaderné války, nebo Putin jen straší? Jak by na situaci měla reagovat Evropa a NATO?

Potvrzení řečníci:

  • Martin Dvořák, náměstek ministra zahraničních věcí ČR,
  • Martina Heranová, bezpečnostní analytička, Vysoká škola CEVRO Institut,
  • Lukáš Visingr, vojenský analytik.

Moderátorem debaty je Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Akce se uskuteční online ve čtvrtek 24. března v čase 16:00 – 17:00 hodin a můžete ji sledovat živě na našem YouTubovém a Facebookovém profilu.