Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat ke sledování online debaty Hybridní hrozby v době pandemie.

Videozáznam

Současnou pandemii doprovází další hrozby nesouvisející přímo s virovou nákazou. Od jejího vypuknutí se objevuje velké množství dezinformací. Např., že vir je uměle vytvořenou biologickou zbraní určenou k vyhubení lidstva, nebo že pandemie neexistuje a vše je tzv. operace pod falešnou vlajkou, která má zamaskovat migraci do Evropy či útok na Rusko. V průběhu času se setkáváme i s dezinformacemi, že vir je přenášen sítěmi 5G a s falešnými zprávami o tzv. čipování prostřednictvím vakcín či testovacích tyčinek. Zpochybňovány jsou rovněž počty nakažených a vytíženost nemocnic. Jednotícím prvkem je heslo „všechno je jinak“.

Nicméně dezinformace nejsou jedinou hrozbou a v době pandemie rovněž probíhají kybernetické útoky na české nemocnice a na další instituce. Stranou nezůstávají ani demonstrace proti opatřením majícím zabránit dalšímu šíření viru. Ty se stávají hrozbou nejen z hlediska přenosu nákazy, ale dochází i k všeobecné radikalizaci a k násilnostem.

Jak jsme připraveni čelit dezinformacím? Jak zabránit radikalizaci části obyvatelstva v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru? Jak jsme se dokázali poučit z kybernetických útoků na nemocnice? A jaké hrozby během pandemie přichází od zahraničních aktérů?

Řečníci:

Robert Králíček, předseda Stálé komise pro hybridní hrozby, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Helena Langšádlová, členka Stálé komise pro hybridní hrozby, Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Jan Havránek, náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie, Ministerstvo obrany České republiky

Alžběta Bajerová, analytička Výzkumného centra AMO, Asociace pro mezinárodní otázky

S příspěvkem vystoupí zástupce Centra proti terorismu a hybridním hrozbám při Ministerstvu vnitra České republiky.

Moderátorem je Roman Máca, analytik Institutu pro politiku a společnost.

Akce se bude konat dne 10. 12. 2020 v čase 16:00 – 17:00 a bude přenášena živě na Faceboku Institutu pro politiku a společnost.


Spolupořadatelem debaty je Centrum pro bezpečnostní analýzy a prevenci.