Každoročně pořádáme desítky různých akcí napříč Českem, prostřednictvím kterých pravidelně otevíráme nejzajímavější a nejpalčivější společenské otázky. Propojujeme přední politiky s odborníky z celého světa, zástupci nejúspěšnějších firem a odbornou veřejnostní. Dáváme diskuzím nový rozměr a přinášíme inovativní řešení. Možná se už ale brzy uvidíme osobně, podívejte se na naše nejbližší akce, které připravujeme.

Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s Prague European Summit pořádá business breakfast na téma Integrace eurozóny a dvourychlostní Evropa.

Píše se a diskutuje o tom, že se Evropa vydá cestou dvou rychlostí. Do tvrdšího jádra by pak patřily zejména státy eurozóny v čele s Francii a Německem. Členové s „měkčí” mírou integrace, a tedy bez jednotné měny, by se měli zařadit do druhé skupiny. Dvourychlostní Evropa, jejímž největším zastáncem je francouzský prezident Macron, může být problémem spíše pro státy mimo eurozónu. Důležité evropské záležitosti si mohou státy řešit samy či mezi sebou.

Jaká tedy bude pozice států, které doposud nepřijaly euro za své a v budoucnu přijetí jednotné měny ani neplánují? Může být budoucnost těchto států v rámci EU ohrožena i v případě, že zůstaneme u dosavadního systému a dvourychlostní Evropa nevznikne?

Moderátorem akce je Detmar Doering.

Vystoupí:

Péter Balázs, profesor na Central European University a bývalý eurokomisař a ministr zahraničních věcí Maďarska

Josef Janning, ředitel, European Council on Foreign Relations Berlin

Vít Beneš, Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií, Metropolitní univerzita

 

Pracovním jazykem je angličtina bez zajištění tlumočnických služeb.

 

Akce je pouze pro pozvané.