Institut pro politiku a společnost Vás zve ke sledování online debaty "Investice jako klíč ke spokojenému stáří", která se uskuteční 30. listopadu v čase 16:00 - 17:00.

Videozáznam

Národní rozpočtová rada upozorňuje, že současné nastavení důchodového systému je z dlouhodobého hlediska neudržitelné. Je pravděpodobné, že stát nebude mít v budoucnu dostatek peněz na vyplácení plnohodnotných důchodů a lidé by se na tuto skutečnost měli připravit. Z tohoto důvodu je nezbytné, aby si za podpory státu sami odkládali prostředky na stáří. Jistou alternativou k penzi představuje pravidelné investování. Češi se v porovnání s ostatními národy v tomto ohledu řadí mezi velmi konzervativní investory a se svými úsporami příliš nepracují. Bariérou přitom není nedostatek peněz, ale spíše nedostatek znalostí a obava ze možné ztráty. Je to přitom ohromná škoda, kvůli které každoročně přichází o miliardy korun. Jejich peníze totiž negenerují žádný další zisk, ze kterého by mohli těžit nejen oni, ale potažmo celá ekonomika. Dalším problémem je skutečnost, že kvůli rostoucí inflaci ztrácejí jejich peníze svoji hodnotu.

Jaké nástroje lze využít k tomu, aby Češi začali své peníze investovat a zabezpečili se na stáří? Lze se inspirovat například ve Spojeným království, kde lidé řeší svůj důchod už v mládí a část svého příjmu investují do své budoucnosti? Fungoval by takový systém i u nás? A jaké další alternativy mohou občané využít? 

Vystoupili:
  • Jana Brodani, výkonná ředitelka, Asociace pro kapitálový trh České republiky
  • Michal Skořepa, makroekonomický analytik, Česká spořitelna
  • Tomáš Nidetzký, viceguvernér, Česká národní banka

Moderátorem akce byl Matúš Kuchálik, zakladatel, Teorie peněz.