Institut pro politiku a společnost si Vás dovoluje pozvat ke sledování online interview "Islamistické násilí v Mosambiku: příčiny a souvislosti", které se uskuteční 22. dubna 2021.

Videozáznam

2 500 mrtvých a téměř 700 000 vysídlených osob – to je dosavadní výsledek působení relativně nového islamistického uskupení v severním Mosambiku. Teroristé hlásící se k tzv. Islámskému státu o sobě nejnověji dali vědět koncem března, kdy na několik dní obsadili město Palma v mosambické provincii Cabo Delgado. Útočníci popravovali civilisty, vypalovali obchody, banky a restaurace. Palma je prvním větším městem, kterého se džihádisté na severu Mosambiku zmocnili. Že se k podobnému útoku schyluje, bylo však zřejmé již nějakou dobu.

Vzestup islamistů v zemi je datován do roku 2017. Minulý rok se skupina „proslavila“ mimo jiné útokem na vesnici Muatide, ve které sťala více než 50 lidí a jejich těla rozsekala. Neustále se stupňující útoky poukazují na neschopnost mosambické vlády teroristům čelit. Z turisty vyhledávaného ráje severního Mosambiku s pohádkovými plážemi a luxusními resorty se tak stává nejnovější útočiště islamistů v Africe.

Odkud se islamisté v severním Mosambiku vzali? Kde sehnali bojovníky a zbraně? Jaké je jejich reálné napojení na tzv. Islámský stát? Čím to je, že se problém islamistického extremismu týká takřka celého východoafrického pobřeží? Čeká Mosambik osud zhroucených států, jako např. Somálska? Jak by na problém měla reagovat mezinárodní komunita včetně EU?

Potvrzení hosté: 
  • Antonio Cossa, fotožurnalista, aktivista a válečný reportér aktuálně mapující situaci v Mosambiku
  • Tadeáš Vala, afrikanista z Univerzity Hradec Králové a religionista na Univerzitě Pardubice.
Moderátorem akce je Jan Havlíček, analytik Institutu pro politiku a společnost.
Online interview se uskuteční 22.  dubna 2021 v čase 16:30 – 17:00 a sledovat ho můžete živě na našem facebookovém profilu.

Add to Calendar